







































| Pricing | |
| Asking Price | $1,499,900 |
| Price per Floor SqFt |
| $480 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,624 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,122 sqft |
| Age | 16 years (2010) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,544 sqft) |
| Land Frontage | 44 ft |
| Land Dimensions | 44 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $423.22 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2021-Oct-19 |
| Previously Sold Price | $1,577,780 |
| Ask Price:Sold Price Change | -$77,880 (-4.9%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 027-201-724 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,081,000 | $386,000 | $1,467,000 | -3.7% |
| 2025 | $1,087,000 | $437,000 | $1,524,000 | -1.0% |
| 2024 | $1,056,000 | $483,000 | $1,539,000 | -1.2% |
| 2023 | $1,051,000 | $506,000 | $1,557,000 | +10.3% |
| 2022 | $960,000 | $451,000 | $1,411,000 | +31.4% |
| 2021 | $691,000 | $383,000 | $1,074,000 | +6.3% |
| 2020 | $682,000 | $328,000 | $1,010,000 | -3.4% |
| 2019 | $661,000 | $385,000 | $1,046,000 | +5.2% |
| 2018 | $601,000 | $393,000 | $994,000 | +14.6% |
| 2017 | $515,000 | $352,000 | $867,000 | - |
Asking Price is 2.2% higher than Assessed Value (2026).
6069 163b Street
| Asking Price: | $1,349,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,506 sqft |
| Price / SqFt: | $539 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,046 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3114733 |
| Distance: | 47 m |
6100 163b Street
| Asking Price: | $1,448,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,370 sqft |
| Price / SqFt: | $430 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,575 sqft) |
| Days on Market: | 160 |
| MLS® Number: | R3074282 |
| Distance: | 64 m |
6075 165a Street
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,648 sqft |
| Price / SqFt: | $509 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,659 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3127251 |
| Distance: | 334 m |
16539 59a Avenue
| Asking Price: | $1,199,900 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,771 sqft |
| Price / SqFt: | $433 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,885 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120036 |
| Distance: | 384 m |
16588 63rd Avenue
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,394 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3123919 |
| Distance: | 538 m |
6185 167a Street
| Asking Price: | $1,559,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,369 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,025 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3086056 |
| Distance: | 666 m |