




































| Pricing | |
| Asking Price | $1,475,000 |
| Price per Floor SqFt | |
| $455 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,802 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,245 sqft |
| Age | 36 years (1990) |
| Land |
| Land Size | 0.30 ac (13,260 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 221.00 ft |
| Price per Land SqFt | $111.24 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 017-412-706 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
6103 190 Street
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,018 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,546 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3094964 |
| Distance: | 415 m |
19113 62a Avenue
| Asking Price: | $1,429,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,736 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,656 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3124444 |
| Distance: | 491 m |
5737 190 Street
| Asking Price: | $1,749,890 |
| Listing Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,945 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,177 sqft) |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3092326 |
| Distance: | 588 m |
6202 189 Street
| Asking Price: | $1,424,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,827 sqft |
| Price / SqFt: | $504 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,144 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3103520 |
| Distance: | 636 m |
19066 63b Avenue
| Asking Price: | $1,575,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,354 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,693 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3115227 |
| Distance: | 667 m |
6074 188 Street
| Asking Price: | $1,370,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,481 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,097 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3119372 |
| Distance: | 698 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,358,000 | $117,000 | $1,475,000 | -5.5% |
| 2025 | $1,424,000 | $137,000 | $1,561,000 | -4.7% |
| 2024 | $1,482,000 | $156,000 | $1,638,000 | -0.2% |
| 2023 | $1,460,000 | $182,000 | $1,642,000 | +11.8% |
| 2022 | $1,301,000 | $168,000 | $1,469,000 | +35.9% |
| 2021 | $928,000 | $153,000 | $1,081,000 | +1.4% |
| 2020 | $905,000 | $161,000 | $1,066,000 | +0.8% |
| 2019 | $866,000 | $192,000 | $1,058,000 | +6.3% |
| 2018 | $803,000 | $192,000 | $995,000 | +7.1% |
| 2017 | $747,000 | $182,000 | $929,000 | - |
Asking Price is 0.0% lower than Assessed Value (2026).