





































| Pricing | |
| Asking Price | $2,098,000 |
| $464 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,763 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,521 sqft |
| Age | 22 years (2004) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,288 sqft) |
| Land Frontage | 51.5 ft |
| Land Dimensions | 51.5 x 160.35 ft |
| Price per Land SqFt | $253.14 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2015-Sep-11 |
| Previously Sold Price | $1,388,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$710,000 (+51.2%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 025-799-452 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
15512 37a Avenue
| Asking Price: | $1,795,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,887 sqft |
| Price / SqFt: | $462 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 20 hours |
| MLS® Number: | R3126389 |
| Distance: | 212 m |
15507 37a Avenue
| Asking Price: | $2,049,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,956 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,318 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118198 |
| Distance: | 213 m |
15560 36b Avenue
| Asking Price: | $1,725,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,200 sqft |
| Price / SqFt: | $411 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,597 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3108598 |
| Distance: | 401 m |
15828 Somerset Place
| Asking Price: | $2,588,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,860 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,584 sqft) |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | R3076404 |
| Distance: | 451 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,542,000 | $568,000 | $2,110,000 | -4.6% |
| 2025 | $1,549,000 | $663,000 | $2,212,000 | -4.8% |
| 2024 | $1,603,000 | $720,000 | $2,323,000 | +7.7% |
| 2023 | $1,461,000 | $695,000 | $2,156,000 | +15.0% |
| 2022 | $1,279,000 | $595,000 | $1,874,000 | +7.9% |
| 2021 | $1,182,000 | $555,000 | $1,737,000 | +12.0% |
| 2020 | $1,007,000 | $544,000 | $1,551,000 | -10.4% |
| 2019 | $1,167,000 | $564,000 | $1,731,000 | -7.3% |
| 2018 | $1,290,000 | $578,000 | $1,868,000 | +8.4% |
| 2017 | $1,183,000 | $540,000 | $1,723,000 | - |
Asking Price is 0.6% lower than Assessed Value (2026).