






































| Pricing | |
| Asking Price | $1,485,000 |
| $883 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,624 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,682 sqft |
| Age | 41 years (1985) |
| Floor Area (Guest House) | 350 sqft |
| Land |
| Land Size | 0.29 ac (12,799 sqft) |
| Land Frontage | 100 ft |
| Land Dimensions | 100 x 127.99 ft |
| Price per Land SqFt | $116.02 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2011-May-06 |
| Previously Sold Price | $757,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$728,000 (+96.2%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Carriage/Coach House, Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 000-866-881 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
12569 26 Avenue
| Asking Price: | $1,498,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,630 sqft |
| Price / SqFt: | $920 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,840 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3108298 |
| Distance: | 144 m |
12665 24a Avenue
| Asking Price: | $1,626,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,880 sqft |
| Price / SqFt: | $865 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,356 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3098831 |
| Distance: | 230 m |
2722 Bayview Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,932 sqft |
| Price / SqFt: | $776 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,773 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122800 |
| Distance: | 650 m |
12986 20 Avenue
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,096 sqft |
| Price / SqFt: | $644 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,433 sqft) |
| Days on Market: | 221 |
| MLS® Number: | R3060273 |
| Distance: | 1.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,610,000 | $82,600 | $1,692,600 | -8.3% |
| 2025 | $1,746,000 | $99,600 | $1,845,600 | -2.5% |
| 2024 | $1,759,000 | $134,000 | $1,893,000 | -1.3% |
| 2023 | $1,776,000 | $142,000 | $1,918,000 | +14.4% |
| 2022 | $1,528,000 | $148,000 | $1,676,000 | +25.8% |
| 2021 | $1,202,000 | $130,000 | $1,332,000 | +5.0% |
| 2020 | $1,142,000 | $126,000 | $1,268,000 | -10.3% |
| 2019 | $1,280,000 | $133,000 | $1,413,000 | -7.1% |
| 2018 | $1,373,000 | $148,000 | $1,521,000 | +1.6% |
| 2017 | $1,344,000 | $153,000 | $1,497,000 | - |
Asking Price is 12.3% lower than Assessed Value (2026).