





































$50,890on Apr 27, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $1,949,000 |
| $779 |
| Home Details |
| Floor Area | 2,502 sqft |
| Age | 41 years (1985) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,542 sqft) |
| Land Frontage | 57.41 ft |
| Land Dimensions | 17.5 x 37.37 m |
| Price per Land SqFt | $258.42 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2016-Apr-24 |
| Previously Sold Price | $1,455,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$494,000 (+34.0%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 002-018-543 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,421,000 | $232,000 | $1,653,000 | -9.6% |
| 2025 | $1,540,000 | $289,000 | $1,829,000 | -1.4% |
| 2024 | $1,552,000 | $303,000 | $1,855,000 | -1.3% |
| 2023 | $1,567,000 | $313,000 | $1,880,000 | +12.5% |
| 2022 | $1,350,000 | $321,000 | $1,671,000 | +26.1% |
| 2021 | $1,061,000 | $264,000 | $1,325,000 | +3.4% |
| 2020 | $1,009,000 | $272,000 | $1,281,000 | -10.1% |
| 2019 | $1,131,000 | $294,000 | $1,425,000 | -5.9% |
| 2018 | $1,213,000 | $302,000 | $1,515,000 | +1.2% |
| 2017 | $1,187,000 | $310,000 | $1,497,000 | - |
Asking Price is 17.9% higher than Assessed Value (2026).
12690 26 Avenue
| Asking Price: | $1,518,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,927 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,439 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116429 |
| Distance: | 311 m |
2621 127a Street
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,780 sqft |
| Price / SqFt: | $557 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,040 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3117737 |
| Distance: | 394 m |
2673 128 Street
| Asking Price: | $1,675,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,809 sqft |
| Price / SqFt: | $596 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,610 sqft) |
| Days on Market: | 108 |
| MLS® Number: | R3087405 |
| Distance: | 540 m |
12411 Ocean Breeze Place
| Asking Price: | $1,839,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,535 sqft |
| Price / SqFt: | $725 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,676 sqft) |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3092567 |
| Distance: | 886 m |
2842 Bayview Street
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,898 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,897 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3106772 |
| Distance: | 948 m |
1960 128 Street
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,498 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111136 |
| Distance: | 1.0 km |