







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,747 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,162 sqft |
| Age | 14 years (2012) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,494 sqft) |
| Land Frontage | 69 ft |
| Land Dimensions | 69 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 000-684-732 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
12688 23 Avenue
| Sold Price: | $2,149,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,949 sqft |
| Price / SqFt: | $729 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.50 ac. (21,736 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3106262 |
| Distance: | 569 m |
2072 128 Street
| Sold Price: | $1,792,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,916 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,105 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3050253 |
| Distance: | 606 m |
2052 128a Street
| Sold Price: | $1,990,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,659 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,102 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3095134 |
| Distance: | 693 m |
12978 15a Avenue
| Sold Price: | $2,125,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,495 sqft |
| Price / SqFt: | $608 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,356 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3095418 |
| Distance: | 1.4 km |
2372 132 Street
| Sold Price: | $2,425,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,358 sqft |
| Price / SqFt: | $722 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,723 sqft) |
| Days on Market: | 165 |
| MLS® Number: | R3028134 |
| Distance: | 1.5 km |
1425 129b Street
| Sold Price: | $1,928,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,526 sqft |
| Price / SqFt: | $763 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,005 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3070106 |
| Distance: | 1.6 km |
2285 124 Street
| Asking Price: | $2,189,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,760 sqft |
| Price / SqFt: | $582 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,240 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3097003 |
| Distance: | 504 m |
12579 26 Avenue
| Asking Price: | $2,748,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,485 sqft |
| Price / SqFt: | $789 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,806 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106053 |
| Distance: | 1.2 km |
13096 24 Avenue
| Asking Price: | $2,580,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,581 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,059 sqft) |
| Days on Market: | 256 |
| MLS® Number: | R3046834 |
| Distance: | 1.3 km |
13026 16 Avenue
| Asking Price: | $2,680,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,819 sqft |
| Price / SqFt: | $702 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,052 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114325 |
| Distance: | 1.4 km |
1516 129a Street
| Asking Price: | $2,199,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,598 sqft |
| Price / SqFt: | $611 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,472 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123404 |
| Distance: | 1.4 km |
13171 15a Avenue
| Asking Price: | $2,598,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,837 sqft |
| Price / SqFt: | $677 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,905 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3113702 |
| Distance: | 1.7 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,475,000 | $693,000 | $2,168,000 | -1.8% |
| 2025 | $1,523,000 | $684,000 | $2,207,000 | +1.6% |
| 2024 | $1,533,000 | $640,000 | $2,173,000 | +0.2% |
| 2023 | $1,521,000 | $647,000 | $2,168,000 | +10.7% |
| 2022 | $1,294,000 | $664,000 | $1,958,000 | +23.5% |
| 2021 | $949,000 | $637,000 | $1,586,000 | +6.8% |
| 2020 | $908,000 | $577,000 | $1,485,000 | -6.3% |
| 2019 | $1,012,000 | $573,000 | $1,585,000 | -2.2% |
| 2018 | $1,007,000 | $614,000 | $1,621,000 | -5.8% |
| 2017 | $1,135,000 | $586,000 | $1,721,000 | - |