







































| Pricing | |
| Asking Price | $1,799,890 |
| $664 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,131 (2026) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,709 sqft |
| Age | 8 years (2018) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,934 sqft) |
| Land Frontage | 33.79 ft |
| Land Dimensions | 33.79 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $457.52 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 029-896-053 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,065,000 | $529,000 | $1,594,000 | -5.5% |
| 2025 | $1,128,000 | $559,000 | $1,687,000 | -1.7% |
| 2024 | $1,122,000 | $595,000 | $1,717,000 | +2.6% |
| 2023 | $1,108,000 | $566,000 | $1,674,000 | +15.0% |
| 2022 | $924,000 | $532,000 | $1,456,000 | +22.5% |
| 2021 | $712,000 | $477,000 | $1,189,000 | +2.5% |
| 2020 | $686,000 | $474,000 | $1,160,000 | -8.4% |
| 2019 | $783,000 | $484,000 | $1,267,000 | +36.5% |
| 2018 | $747,000 | $181,000 | $928,000 | +82.7% |
| 2017 | $508,000 | $0 | $508,000 | - |
Asking Price is 12.9% higher than Assessed Value (2026).
16527 25a Avenue
| Asking Price: | $1,588,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,718 sqft |
| Price / SqFt: | $584 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,709 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3100484 |
| Distance: | 109 m |
16730 26 Avenue
| Asking Price: | $1,435,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,332 sqft |
| Price / SqFt: | $615 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,493 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3104961 |
| Distance: | 402 m |
2525 168 Street
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,928 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,574 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122197 |
| Distance: | 483 m |
16475 21a Avenue
| Asking Price: | $1,600,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,560 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,906 sqft) |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3099236 |
| Distance: | 701 m |
2136 165b Street
| Asking Price: | $1,460,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,373 sqft |
| Price / SqFt: | $615 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,713 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3087884 |
| Distance: | 736 m |