| Pricing | |
| Asking Price | $2,499,000 |
| Price per Floor SqFt | $517 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $8,446 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,833 sqft |
| Age | 35 years (1991) |
| Land |
| Land Size | 0.51 ac (22,315 sqft) |
| Land Frontage | 118.5 ft |
| Land Dimensions | 118.5 x 175x148 ft |
| Price per Land SqFt | $111.99 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2007-Oct-29 |
| Previously Sold Price | $960,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$1,539,000 (+160.3%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 026-125-811 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,934,000 | $444,000 | $2,378,000 | -2.2% |
| 2025 | $1,955,000 | $477,000 | $2,432,000 | +6.9% |
| 2024 | $1,778,000 | $497,000 | $2,275,000 | -5.2% |
| 2023 | $1,890,000 | $509,000 | $2,399,000 | +8.6% |
| 2022 | $1,741,000 | $469,000 | $2,210,000 | +32.8% |
| 2021 | $1,254,000 | $410,000 | $1,664,000 | -2.2% |
| 2020 | $1,260,000 | $442,000 | $1,702,000 | +8.5% |
| 2019 | $1,103,000 | $466,000 | $1,569,000 | -0.2% |
| 2018 | $1,089,000 | $483,000 | $1,572,000 | +3.6% |
| 2017 | $1,021,000 | $496,000 | $1,517,000 | - |
Asking Price is 5.1% higher than Assessed Value (2026).
6015 163 Street
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,272 sqft |
| Price / SqFt: | $445 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,535 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126379 |
| Distance: | 260 m |
5848 163b Street
| Asking Price: | $2,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,632 sqft |
| Price / SqFt: | $475 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,932 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116192 |
| Distance: | 301 m |
6039 163 Street
| Asking Price: | $1,999,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,345 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,535 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3102465 |
| Distance: | 320 m |
16265 61a Avenue
| Asking Price: | $2,226,000 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,338 sqft |
| Price / SqFt: | $513 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,989 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124887 |
| Distance: | 625 m |
16625 Bell Road
| Asking Price: | $2,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,888 sqft |
| Price / SqFt: | $491 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,032 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3099986 |
| Distance: | 763 m |
5737 169a Street
| Asking Price: | $1,988,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,017 sqft |
| Price / SqFt: | $495 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,109 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3107652 |
| Distance: | 1.4 km |