
























| Pricing | |
| Asking Price | $2,149,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $745 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $8,898 |
| Home Details |
| Floor Area | 2,885 sqft |
| Age | 64 years (1962) |
| Land |
| Land Size | 0.54 ac (23,627 sqft) |
| Land Frontage | 79 ft |
| Land Dimensions | 79 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $90.96 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2020-Dec-06 |
| Previously Sold Price | $1,558,800 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$590,200 (+37.9%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 010-316-116 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,212,000 | $43,700 | $2,255,700 | +0.9% |
| 2025 | $2,184,000 | $51,300 | $2,235,300 | -3.3% |
| 2024 | $2,257,000 | $55,700 | $2,312,700 | +4.3% |
| 2023 | $2,161,000 | $57,400 | $2,218,400 | +15.5% |
| 2022 | $1,859,000 | $61,900 | $1,920,900 | +24.9% |
| 2021 | $1,453,000 | $85,300 | $1,538,300 | +4.6% |
| 2020 | $1,395,000 | $75,400 | $1,470,400 | -12.9% |
| 2019 | $1,612,000 | $76,300 | $1,688,300 | -4.4% |
| 2018 | $1,694,000 | $71,900 | $1,765,900 | +4.1% |
| 2017 | $1,636,000 | $60,900 | $1,696,900 | - |
Asking Price is 4.7% lower than Assessed Value (2026).
16309 25 Avenue
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,499 sqft |
| Price / SqFt: | $543 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,185 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3094485 |
| Distance: | 622 m |
2513 164 Street
| Asking Price: | $1,799,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,606 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,917 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3125629 |
| Distance: | 707 m |
15825 Wills Brook Way
| Asking Price: | $1,659,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,565 sqft |
| Price / SqFt: | $647 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,948 sqft) |
| Days on Market: | 175 |
| MLS® Number: | R3072026 |
| Distance: | 832 m |
2862 Helc Place
| Asking Price: | $1,748,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,370 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,157 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3114616 |
| Distance: | 1.1 km |
15638 33 Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,027 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,434 sqft) |
| Days on Market: | 206 |
| MLS® Number: | R3064776 |
| Distance: | 1.6 km |
2112 166 Street
| Asking Price: | $1,990,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,055 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,334 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3106643 |
| Distance: | 1.6 km |