



































| Pricing | |
| Asking Price | $1,599,900 |
| Price per Floor SqFt | $697 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,398 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,296 sqft |
| Age | 40 years (1986) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,110 sqft) |
| Land Frontage | 58.9 ft |
| Land Dimensions | 58.9 x 123.09 ft |
| Price per Land SqFt | $225.02 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2009-May-19 |
| Previously Sold Price | $435,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$1,164,900 (+267.8%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 001-834-096 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,302,000 | $45,500 | $1,347,500 | -5.8% |
| 2025 | $1,378,000 | $52,900 | $1,430,900 | -1.2% |
| 2024 | $1,390,000 | $58,500 | $1,448,500 | +1.4% |
| 2023 | $1,360,000 | $68,600 | $1,428,600 | +10.3% |
| 2022 | $1,223,000 | $72,000 | $1,295,000 | +37.5% |
| 2021 | $877,000 | $64,500 | $941,500 | +6.2% |
| 2020 | $818,000 | $68,800 | $886,800 | -1.0% |
| 2019 | $820,000 | $75,800 | $895,800 | -2.6% |
| 2018 | $855,000 | $64,500 | $919,500 | +13.3% |
| 2017 | $744,000 | $67,400 | $811,400 | - |
Asking Price is 18.7% higher than Assessed Value (2026).
8469 153a Street
| Asking Price: | $1,359,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,296 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,148 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3121108 |
| Distance: | 544 m |
8839 156a Street
| Asking Price: | $1,290,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,942 sqft |
| Price / SqFt: | $664 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,721 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3104154 |
| Distance: | 695 m |
9032 156 Street
| Asking Price: | $1,225,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,240 sqft |
| Price / SqFt: | $547 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,643 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3101298 |
| Distance: | 860 m |
8891 157 Street
| Asking Price: | $1,275,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,828 sqft |
| Price / SqFt: | $697 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,285 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125768 |
| Distance: | 879 m |
14919 Spenser Drive
| Asking Price: | $1,366,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,709 sqft |
| Price / SqFt: | $504 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3122495 |
| Distance: | 917 m |