
























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,320 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,464 sqft |
| Age | 20 years (2006) |
| Land |
| Land Size | 0.06 ac (2,754 sqft) |
| Land Frontage | 29.85 ft |
| Land Dimensions | 29.85 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-04 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 026-256-223 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $980,000 | $281,000 | $1,261,000 | -2.1% |
| 2025 | $994,000 | $294,000 | $1,288,000 | -6.9% |
| 2024 | $1,058,000 | $326,000 | $1,384,000 | -3.7% |
| 2023 | $1,099,000 | $338,000 | $1,437,000 | +19.2% |
| 2022 | $858,000 | $348,000 | $1,206,000 | +34.4% |
| 2021 | $634,000 | $263,000 | $897,000 | +3.9% |
| 2020 | $609,000 | $254,000 | $863,000 | -5.5% |
| 2019 | $666,000 | $247,000 | $913,000 | +7.8% |
| 2018 | $613,000 | $234,000 | $847,000 | +13.7% |
| 2017 | $518,000 | $227,000 | $745,000 | - |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263111373/83dcefb7.jpeg)
5918 Kildare Place
| Sold Price: | $1,301,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,210 sqft |
| Price / SqFt: | $589 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,182 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3089746 |
| Distance: | 333 m |
6166 150 Street
| Sold Price: | $1,245,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,577 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,713 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3112691 |
| Distance: | 365 m |
14876 57b Avenue
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,292 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,344 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3059405 |
| Distance: | 932 m |
15475 Kilmore Court
| Sold Price: | $1,430,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,075 sqft |
| Price / SqFt: | $689 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,022 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3084527 |
| Distance: | 1.1 km |
5665 149 Street
| Sold Price: | $1,078,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,467 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,778 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3120828 |
| Distance: | 1.1 km |
14858 56a Avenue
| Sold Price: | $1,020,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,435 sqft |
| Price / SqFt: | $419 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,078 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3102200 |
| Distance: | 1.2 km |
15136 61a Avenue
| Asking Price: | $1,289,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,569 sqft |
| Price / SqFt: | $502 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,745 sqft) |
| Days on Market: | 128 |
| MLS® Number: | R3080919 |
| Distance: | 79 m |
15342 Killarney Court
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,213 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,196 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3113311 |
| Distance: | 340 m |
14918 59 Avenue
| Asking Price: | $1,515,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,945 sqft |
| Price / SqFt: | $514 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,633 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128368 |
| Distance: | 692 m |