






































| Pricing | |
| Asking Price | $1,799,000 |
| Price per Floor SqFt | $364 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $8,608 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,944 sqft |
| Age | 15 years (2011) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,599 sqft) |
| Land Frontage | 42.5 ft |
| Land Dimensions | 42.5 x 155 ft |
| Price per Land SqFt | $272.62 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2016-Jan-04 |
| Previously Sold Price | $1,062,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$737,000 (+69.4%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Carriage/Coach House |
| Bedrooms | 8 |
| Bathrooms | 7 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 028-605-985 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
14750 61st Avenue
| Asking Price: | $1,795,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,985 sqft |
| Price / SqFt: | $450 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,900 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3127127 |
| Distance: | 515 m |
14919 62a Avenue
| Asking Price: | $1,760,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,742 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,148 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102146 |
| Distance: | 594 m |
14750 62a Avenue
| Asking Price: | $1,886,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,778 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,451 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096263 |
| Distance: | 688 m |
5639 148 Street
| Asking Price: | $1,718,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,513 sqft |
| Price / SqFt: | $381 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,695 sqft) |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3084333 |
| Distance: | 743 m |
14711 62a Avenue
| Asking Price: | $1,650,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,758 sqft |
| Price / SqFt: | $439 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,636 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3103782 |
| Distance: | 763 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,112,000 | $632,000 | $1,744,000 | -3.1% |
| 2025 | $1,128,000 | $672,000 | $1,800,000 | -5.9% |
| 2024 | $1,200,000 | $713,000 | $1,913,000 | -5.2% |
| 2023 | $1,267,000 | $751,000 | $2,018,000 | +18.6% |
| 2022 | $1,017,000 | $684,000 | $1,701,000 | +24.9% |
| 2021 | $756,000 | $606,000 | $1,362,000 | +2.5% |
| 2020 | $780,000 | $549,000 | $1,329,000 | +1.3% |
| 2019 | $794,000 | $518,000 | $1,312,000 | +6.5% |
| 2018 | $794,000 | $438,000 | $1,232,000 | +12.6% |
| 2017 | $670,000 | $424,000 | $1,094,000 | - |
Asking Price is 3.2% higher than Assessed Value (2026).