

































| Pricing | |
| Asking Price | $2,099,900 |
| Price per Floor SqFt | $524 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $3,926 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,008 sqft |
| Age | Newly Built |
| Floor Area (Guest House) | 443 sqft |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,997 sqft) |
| Land Frontage | 45.93 ft |
| Land Dimensions | 14 x 31 m |
| Price per Land SqFt | $420.23 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 8 |
| Bathrooms | 9 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 031-897-649 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $971,000 | $333,000 | $1,304,000 | +20.0% |
| 2025 | $1,087,000 | $0 | $1,087,000 | +2.1% |
| 2024 | $1,065,000 | $0 | $1,065,000 | - |
Asking Price is 61.0% higher than Assessed Value (2026).
16685 15a Avenue
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,126 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,053 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3097062 |
| Distance: | 243 m |
1715 167 Street
| Asking Price: | $2,199,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,017 sqft |
| Price / SqFt: | $547 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,141 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3123754 |
| Distance: | 458 m |
1267 160a Street
| Asking Price: | $2,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,499 sqft |
| Price / SqFt: | $555 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,036 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3099369 |
| Distance: | 1.6 km |
16019 9a Avenue
| Asking Price: | $2,100,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,556 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,819 sqft) |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3089892 |
| Distance: | 1.9 km |
2262 Madrona Place
| Asking Price: | $2,398,890 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,592 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,913 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3084768 |
| Distance: | 3.0 km |