





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 812 sqft |
| Age |
| 1 year (2025) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 032-519-516 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Surrey Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $506,000 | $168,000 | $674,000 | - |
#910 13778 100 Avenue
| Sold Price: | $529,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $433 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 701 sqft |
| Price / SqFt: | $755 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3102364 |
| Distance: | 0 m |
#807 13768 100 Avenue
| Sold Price: | $580,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | $514 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 816 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 94 |
| MLS® Number: | R3056363 |
| Distance: | 0 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263082711/83dcefb7.jpeg)
#610 13778 100 Avenue
| Sold Price: | $530,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | $437 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 698 sqft |
| Price / SqFt: | $759 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3061084 |
| Distance: | 0 m |
#2907 13778 100 Avenue
| Sold Price: | $565,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | $433 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 689 sqft |
| Price / SqFt: | $820 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3049718 |
| Distance: | 0 m |
#4507 13750 100 Avenue
| Sold Price: | $622,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $612 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 860 sqft |
| Price / SqFt: | $723 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3085809 |
| Distance: | 52 m |
#812 13750 100 Avenue
| Sold Price: | $466,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | $459 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 655 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3073345 |
| Distance: | 52 m |
#805 13768 100 Avenue
| Asking Price: | $669,000 |
| Listing Date: | 2025-Aug-26 |
| Maint. Fee: | $437 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 696 sqft |
| Price / SqFt: | $961 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 271 |
| MLS® Number: | R3040457 |
| Distance: | 0 m |
#2509 13768 100 Avenue
| Asking Price: | $649,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $511 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 815 sqft |
| Price / SqFt: | $796 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3103142 |
| Distance: | 0 m |