This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 1,491 sqft |
| 63 years (1963) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,692 sqft) |
| Land Frontage | 62.1 ft |
| Land Dimensions | 62.1 x 139.96 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 010-031-600 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
10142 128a Street
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,747 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,715 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3051280 |
| Distance: | 312 m |
10246 125a Street
| Sold Price: | $1,030,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,373 sqft |
| Price / SqFt: | $750 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,665 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3098705 |
| Distance: | 631 m |
10098 Park Drive
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,695 sqft |
| Price / SqFt: | $619 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,422 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3066861 |
| Distance: | 814 m |
13134 99a Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,844 sqft |
| Price / SqFt: | $597 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,988 sqft) |
| Days on Market: | 133 |
| MLS® Number: | R3032171 |
| Distance: | 875 m |
9483 124a Street
| Sold Price: | $1,041,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,642 sqft |
| Price / SqFt: | $634 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,175 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3080532 |
| Distance: | 1.9 km |
13339 Sutton Place
| Sold Price: | $900,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,136 sqft |
| Price / SqFt: | $792 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,216 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3118700 |
| Distance: | 1.9 km |
12905 104 Avenue
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,495 sqft |
| Price / SqFt: | $802 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,645 sqft) |
| Days on Market: | 135 |
| MLS® Number: | R3079919 |
| Distance: | 240 m |
9974 127b Street
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,806 sqft |
| Price / SqFt: | $609 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,700 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3112931 |
| Distance: | 705 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,301,000 | $63,100 | $1,364,100 | -6.8% |
| 2025 | $1,387,000 | $76,700 | $1,463,700 | +3.6% |
| 2024 | $1,383,000 | $30,300 | $1,413,300 | -1.5% |
| 2023 | $1,403,000 | $31,700 | $1,434,700 | +13.4% |
| 2022 | $1,232,000 | $33,300 | $1,265,300 | +36.4% |
| 2021 | $886,000 | $41,500 | $927,500 | +8.0% |
| 2020 | $823,000 | $35,400 | $858,400 | -4.9% |
| 2019 | $862,000 | $40,200 | $902,200 | +4.1% |
| 2018 | $824,000 | $42,500 | $866,500 | +7.0% |
| 2017 | $765,000 | $44,800 | $809,800 | - |