





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 2,221 sqft |
| Age |
| Newly Built |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,267 sqft) |
| Land Frontage | 50.52 ft |
| Land Dimensions | 50.52 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 032-754-396 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
#101 16594 22 Avenue
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,221 sqft |
| Price / SqFt: | $585 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,267 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3117572 |
| Distance: | 0 m |
16455 22 Avenue
| Asking Price: | $1,295,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,550 sqft |
| Price / SqFt: | $508 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3075690 |
| Distance: | 279 m |
2238 164a Street
| Asking Price: | $1,368,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,552 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,044 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3103488 |
| Distance: | 287 m |
#101 16755 21 Avenue
| Asking Price: | $1,149,900 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,997 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3119001 |
| Distance: | 349 m |
16511 21 Avenue
| Sold Price: | $1,230,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,079 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,436 sqft) |
| Days on Market: | 138 |
| MLS® Number: | R3034457 |
| Distance: | 268 m |
#101 16771 21 Avenue
| Sold Price: | $1,099,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,997 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3105498 |
| Distance: | 357 m |
#102 16771 21 Avenue
| Sold Price: | $1,199,900 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 2,137 sqft |
| Price / SqFt: | $561 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3105504 |
| Distance: | 358 m |
#19 2239 164a Street
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $451 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,438 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3117141 |
| Distance: | 358 m |
#235 2218 Oak Meadows Drive
| Sold Price: | $1,188,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $683 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,164 sqft |
| Price / SqFt: | $549 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3109315 |
| Distance: | 408 m |
2033 168 Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,468 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3088528 |
| Distance: | 523 m |
Assessment and tax information is not available for this property.