

















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 1,026 sqft |
| Age |
| 1 year (2025) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Penthouse |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 032-564-422 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Squamish Agents
#514 1506 Scott Crescent
| Asking Price: | $849,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | $557 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,017 sqft |
| Price / SqFt: | $835 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3123949 |
| Distance: | 0 m |
#610 1504 Scott Crescent
| Asking Price: | $949,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $575 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,004 sqft |
| Price / SqFt: | $945 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3109260 |
| Distance: | 53 m |
#615 1504 Scott Crescent
| Asking Price: | $1,079,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $643 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,116 sqft |
| Price / SqFt: | $967 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3109335 |
| Distance: | 53 m |
#203 1504 Scott Crescent
| Asking Price: | $869,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | $468 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 849 sqft |
| Price / SqFt: | $1,024 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 108 |
| MLS® Number: | R3087233 |
| Distance: | 79 m |
#621 1500 Scott Crescent
| Asking Price: | $998,888 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,116 sqft |
| Price / SqFt: | $895 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3124442 |
| Distance: | 171 m |
#109 1504 Scott Crescent
| Asking Price: | $988,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | $600 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,055 sqft |
| Price / SqFt: | $936 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 122 |
| MLS® Number: | R3082483 |
| Distance: | 197 m |
#303 1506 Scott Crescent
| Sold Price: | $757,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | $468 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 847 sqft |
| Price / SqFt: | $894 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3082508 |
| Distance: | 0 m |
#412 1506 Scott Crescent
| Sold Price: | $830,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | $655 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,014 sqft |
| Price / SqFt: | $819 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 147 |
| MLS® Number: | R3049826 |
| Distance: | 0 m |
#201 38165 Cleveland Avenue
| Sold Price: | $690,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | $456 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,060 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3096553 |
| Distance: | 717 m |
#416 38033 Second Avenue
| Sold Price: | $705,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | $391 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 928 sqft |
| Price / SqFt: | $760 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 129 |
| MLS® Number: | R3063752 |
| Distance: | 935 m |
#313 38033 Second Avenue
| Sold Price: | $695,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | $349 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 821 sqft |
| Price / SqFt: | $847 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3080663 |
| Distance: | 935 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263111278/83dcefb7.jpeg)
#604 38028 Third Avenue
| Sold Price: | $899,900 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | $429 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 955 sqft |
| Price / SqFt: | $942 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3089651 |
| Distance: | 995 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $650,000 | $216,000 | $866,000 | - |