







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,498 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,096 sqft |
| Age | 10 years (2016) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,000 sqft) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-22 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 026-747-375 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Squamish Agents
40872 The Crescent
| Sold Price: | $1,840,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,047 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,972 sqft) |
| Days on Market: | 168 |
| MLS® Number: | R3063799 |
| Distance: | 110 m |
40885 The Crescent
| Sold Price: | $2,212,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,449 sqft |
| Price / SqFt: | $641 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,469 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3050007 |
| Distance: | 155 m |
2929 Snowberry Place
| Sold Price: | $2,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,095 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,307 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3100972 |
| Distance: | 181 m |
2943 Huckleberry Drive
| Sold Price: | $2,079,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,411 sqft |
| Price / SqFt: | $609 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,000 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3077976 |
| Distance: | 259 m |
#24 3385 Mamquam Road
| Sold Price: | $2,210,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $112 |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,587 sqft |
| Price / SqFt: | $616 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,936 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3108265 |
| Distance: | 869 m |
40211 Kintyre Drive
| Sold Price: | $2,075,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,254 sqft |
| Price / SqFt: | $638 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,000 sqft) |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3069376 |
| Distance: | 875 m |
2640 Rhum & Eigg Drive
| Asking Price: | $2,149,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,599 sqft |
| Price / SqFt: | $827 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,107 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3110942 |
| Distance: | 599 m |
#39 3385 Mamquam Road
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $112 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,653 sqft |
| Price / SqFt: | $547 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,912 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3119498 |
| Distance: | 858 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,278,000 | $961,000 | $2,239,000 | +0.1% |
| 2025 | $1,246,000 | $990,000 | $2,236,000 | +3.4% |
| 2024 | $1,205,000 | $958,000 | $2,163,000 | -1.7% |
| 2023 | $1,237,000 | $963,000 | $2,200,000 | +8.8% |
| 2022 | $1,107,000 | $915,000 | $2,022,000 | +27.4% |
| 2021 | $871,000 | $716,000 | $1,587,000 | +4.0% |
| 2020 | $871,000 | $655,000 | $1,526,000 | - |