






























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,857 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,156 sqft |
| Age | 20 years (2006) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-14 |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 026-641-054 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#22 39758 Government Road
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | $555 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,156 sqft |
| Price / SqFt: | $557 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3123964 |
| Distance: | 0 m |
#24 39758 Government Road
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | $567 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,058 sqft |
| Price / SqFt: | $631 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3118151 |
| Distance: | 0 m |
#19 39758 Government Road
| Asking Price: | $1,189,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | $567 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,124 sqft |
| Price / SqFt: | $560 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3095876 |
| Distance: | 0 m |
#50 39548 Loggers Lane
| Asking Price: | $1,160,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $496 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,786 sqft |
| Price / SqFt: | $649 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3110756 |
| Distance: | 1.0 km |
#10 1700 Mamquam Road
| Asking Price: | $949,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $446 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,710 sqft |
| Price / SqFt: | $555 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3113773 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,205,000 | $1,205,000 | -1.9% |
| 2023 | $0 | $1,228,000 | $1,228,000 | +20.0% |
| 2022 | $0 | $1,023,000 | $1,023,000 | +27.7% |
| 2021 | $0 | $801,000 | $801,000 | +2.0% |
| 2020 | $0 | $785,000 | $785,000 | - |
#3 1700 Mamquam Road
| Sold Price: | $939,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | $375 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,772 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3095073 |
| Distance: | 1.1 km |
38891 Garibaldi Avenue
| Sold Price: | $1,399,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,389 sqft |
| Price / SqFt: | $586 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,841 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3101792 |
| Distance: | 1.7 km |
39178 Stellar Drive
| Sold Price: | $1,189,900 |
| Sold Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | $456 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,893 sqft |
| Price / SqFt: | $629 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3079223 |
| Distance: | 1.9 km |
#35 40632 Government Road
| Sold Price: | $1,060,000 |
| Sold Date: | 2026-May-29 |
| Maint. Fee: | $571 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,355 sqft |
| Price / SqFt: | $450 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3109072 |
| Distance: | 2.2 km |
#57 40632 Government Road
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | $571 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,350 sqft |
| Price / SqFt: | $532 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3090666 |
| Distance: | 2.2 km |
#49 40632 Government Road
| Sold Price: | $1,075,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | $571 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,350 sqft |
| Price / SqFt: | $457 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3081303 |
| Distance: | 2.2 km |