























































$30,110on May 11, 2026
| Pricing | |
| $1,118,890 |
| Price per Floor SqFt | $637 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,338 |
| Home Details |
| Floor Area | 1,756 sqft |
| Age | 74 years (1952) |
| Land |
| Land Size | 0.30 ac (13,060 sqft) |
| Price per Land SqFt | $85.67 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold |
| PID | 006-052-746 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Saanich East Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $930,000 | $158,000 | $1,088,000 | +0.6% |
| 2025 | $934,000 | $147,000 | $1,081,000 | +0.4% |
| 2024 | $933,000 | $144,000 | $1,077,000 | -2.7% |
| 2023 | $985,000 | $122,000 | $1,107,000 | +10.6% |
| 2022 | $893,000 | $108,000 | $1,001,000 | +23.0% |
| 2021 | $714,000 | $99,800 | $813,800 | +7.1% |
| 2020 | $656,000 | $104,000 | $760,000 | - |
Asking Price is 2.8% higher than Assessed Value (2026).
3160 Stevenson Pl
| Asking Price: | $899,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,341 sqft |
| Price / SqFt: | $670 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,745 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | 1026623 |
| Distance: | 587 m |
1299 Camrose Cres
| Asking Price: | $1,374,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,979 sqft |
| Price / SqFt: | $694 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,800 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | 1026717 |
| Distance: | 671 m |
3777 Craigmillar Ave
| Asking Price: | $949,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,536 sqft |
| Price / SqFt: | $618 |
| Age: | 111 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,726 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | 1031267 |
| Distance: | 752 m |
3564 James Hts
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,400 sqft |
| Price / SqFt: | $714 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,396 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | 1036445 |
| Distance: | 786 m |