| Pricing | |
| Asking Price | $1,620,000 |
| Price per Floor SqFt | $665 |
| Property Taxes | $6,169 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,435 sqft |
| Age | 67 years (1959) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (8,049 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x 115 ft |
| Price per Land SqFt | $201.27 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2015-Jan-17 |
| Previously Sold Price | $970,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$650,000 (+67.0%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 010-521-283 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,698,000 | $52,900 | $1,750,900 | -9.4% |
| 2025 | $1,872,000 | $59,600 | $1,931,600 | +1.1% |
| 2024 | $1,854,000 | $56,400 | $1,910,400 | -0.1% |
| 2023 | $1,856,000 | $56,300 | $1,912,300 | +10.1% |
| 2022 | $1,680,000 | $57,400 | $1,737,400 | +14.5% |
| 2021 | $1,463,000 | $54,900 | $1,517,900 | +5.8% |
| 2020 | $1,375,000 | $59,200 | $1,434,200 | - |
Asking Price is 7.5% lower than Assessed Value (2026).
10351 Amethyst Avenue
| Asking Price: | $1,689,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,528 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,981 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116088 |
| Distance: | 633 m |
9831 Glenthorne Drive
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,925 sqft |
| Price / SqFt: | $779 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (100 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3119921 |
| Distance: | 685 m |
10640 Anahim Drive
| Asking Price: | $1,638,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,558 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,622 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3097980 |
| Distance: | 700 m |
9211 Arvida Drive
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,450 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,202 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3105379 |
| Distance: | 725 m |
10091 Ainsworth Crescent
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,271 sqft |
| Price / SqFt: | $704 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,099 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3102293 |
| Distance: | 788 m |
10751 Mersey Drive
| Asking Price: | $1,749,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,721 sqft |
| Price / SqFt: | $643 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,116 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3114602 |
| Distance: | 879 m |