




















| $708 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,742 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,809 sqft |
| Age | 53 years (1973) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,689 sqft) |
| Price per Land SqFt | $228.90 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2017-Dec-12 |
| Previously Sold Price | $1,700,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$288,890 (+17.0%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 006-504-281 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
8411 Rideau Drive
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,282 sqft |
| Price / SqFt: | $701 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3086235 |
| Distance: | 456 m |
8880 Carmichael Street
| Asking Price: | $1,790,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,574 sqft |
| Price / SqFt: | $695 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,049 sqft) |
| Days on Market: | 223 |
| MLS® Number: | R3058359 |
| Distance: | 604 m |
10160 Ruskin Road
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,286 sqft |
| Price / SqFt: | $787 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119222 |
| Distance: | 697 m |
6811 Juniper Drive
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,021 sqft |
| Price / SqFt: | $661 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,258 sqft) |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3088550 |
| Distance: | 814 m |
9040 Glenallan Gate
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,577 sqft |
| Price / SqFt: | $620 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,997 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3101404 |
| Distance: | 979 m |
10271 Rosedene Crescent
| Asking Price: | $1,590,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,340 sqft |
| Price / SqFt: | $679 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3105526 |
| Distance: | 988 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,890,000 | $46,800 | $1,936,800 | -8.3% |
| 2025 | $2,058,000 | $53,000 | $2,111,000 | +4.0% |
| 2024 | $1,980,000 | $49,900 | $2,029,900 | -2.4% |
| 2023 | $2,031,000 | $48,600 | $2,079,600 | +5.2% |
| 2022 | $1,929,000 | $48,300 | $1,977,300 | +16.6% |
| 2021 | $1,651,000 | $45,300 | $1,696,300 | +10.7% |
| 2020 | $1,486,000 | $46,400 | $1,532,400 | - |
Asking Price is 2.7% higher than Assessed Value (2026).