







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $10,412 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,557 sqft |
| Age | 3 years (2023) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,401 sqft) |
| Land Frontage | 61 ft |
| Land Dimensions | 61 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 003-847-250 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
8751 Rosevale Road
| Sold Price: | $2,520,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,382 sqft |
| Price / SqFt: | $745 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,976 sqft) |
| Days on Market: | 103 |
| MLS® Number: | R3054232 |
| Distance: | 404 m |
9671 Heather Place
| Sold Price: | $2,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,387 sqft |
| Price / SqFt: | $547 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,932 sqft) |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3087957 |
| Distance: | 914 m |
7740 Goldstream Drive
| Sold Price: | $2,675,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,394 sqft |
| Price / SqFt: | $788 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,137 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3100852 |
| Distance: | 1.1 km |
8220 Pigott Road
| Sold Price: | $2,950,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,939 sqft |
| Price / SqFt: | $749 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,827 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3056142 |
| Distance: | 1.1 km |
9520 Bakerview Drive
| Sold Price: | $2,999,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,835 sqft |
| Price / SqFt: | $782 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,277 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3109483 |
| Distance: | 1.1 km |
8320 Mowbray Road
| Sold Price: | $2,230,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,626 sqft |
| Price / SqFt: | $615 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3103311 |
| Distance: | 1.1 km |
10780 Mortfield Road
| Asking Price: | $3,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,241 sqft |
| Price / SqFt: | $956 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,001 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3121980 |
| Distance: | 282 m |
8560 Ryan Road
| Asking Price: | $2,900,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,290 sqft |
| Price / SqFt: | $881 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,813 sqft) |
| Days on Market: | 137 |
| MLS® Number: | R3077335 |
| Distance: | 582 m |
10320 Dennis Crescent
| Asking Price: | $2,960,000 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,273 sqft |
| Price / SqFt: | $693 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,142 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3121073 |
| Distance: | 844 m |
9140 Pinewell Crescent
| Asking Price: | $2,680,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,671 sqft |
| Price / SqFt: | $730 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,950 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3109658 |
| Distance: | 874 m |
10099 Ruskin Road
| Asking Price: | $2,080,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,446 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,992 sqft) |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3098287 |
| Distance: | 933 m |
8651 Pigott Road
| Asking Price: | $2,988,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,895 sqft |
| Price / SqFt: | $767 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,823 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3108863 |
| Distance: | 951 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,566,000 | $1,462,000 | $3,028,000 | -4.2% |
| 2025 | $1,726,000 | $1,434,000 | $3,160,000 | +36.6% |
| 2023 | $1,659,000 | $654,000 | $2,313,000 | +44.2% |
| 2022 | $1,556,000 | $48,400 | $1,604,400 | +31.7% |
| 2021 | $1,183,000 | $34,900 | $1,217,900 | -2.0% |
| 2020 | $1,207,000 | $35,500 | $1,242,500 | - |