






























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,760 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,004 sqft |
| Age | 24 years (2002) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,825 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x 127.69 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-29 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 003-449-009 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,759,000 | $802,000 | $2,561,000 | -6.6% |
| 2025 | $1,939,000 | $804,000 | $2,743,000 | +1.6% |
| 2024 | $1,920,000 | $780,000 | $2,700,000 | +1.4% |
| 2023 | $1,922,000 | $742,000 | $2,664,000 | +7.4% |
| 2022 | $1,740,000 | $740,000 | $2,480,000 | +16.3% |
| 2021 | $1,516,000 | $616,000 | $2,132,000 | +4.1% |
| 2020 | $1,424,000 | $624,000 | $2,048,000 | - |
10451 Swinton Crescent
| Sold Price: | $1,925,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,493 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,207 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3088256 |
| Distance: | 830 m |
11800 King Road
| Sold Price: | $2,400,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,684 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 134 |
| MLS® Number: | R3075183 |
| Distance: | 1.9 km |
6111 Sheridan Road
| Sold Price: | $2,306,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,829 sqft |
| Price / SqFt: | $602 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,713 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3097846 |
| Distance: | 2.8 km |
10560 Railway Avenue
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,710 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,284 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3101065 |
| Distance: | 3.8 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263098889/83dcefb7.jpeg)
7580 Lindsay Road
| Sold Price: | $2,285,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,625 sqft |
| Price / SqFt: | $630 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3077262 |
| Distance: | 3.8 km |
5499 Walton Road
| Sold Price: | $2,162,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,026 sqft |
| Price / SqFt: | $714 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,920 sqft) |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3058635 |
| Distance: | 4.1 km |
9531 Bakerview Drive
| Asking Price: | $2,398,000 |
| Listing Date: | 2026-May-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,004 sqft |
| Price / SqFt: | $599 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,825 sqft) |
| Days on Market: | 21 hours |
| MLS® Number: | R3129935 |
| Distance: | 0 m |
8671 Saunders Road
| Asking Price: | $2,290,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,298 sqft |
| Price / SqFt: | $694 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,960 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3109045 |
| Distance: | 596 m |
8651 Pigott Road
| Asking Price: | $2,988,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,895 sqft |
| Price / SqFt: | $767 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,823 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3108863 |
| Distance: | 677 m |
8540 Saunders Road
| Asking Price: | $2,668,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,917 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,888 sqft) |
| Days on Market: | 191 |
| MLS® Number: | R3068917 |
| Distance: | 740 m |
10320 Dennis Crescent
| Asking Price: | $2,880,000 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,273 sqft |
| Price / SqFt: | $674 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,142 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3121073 |
| Distance: | 953 m |
8777 Wheeler Road
| Asking Price: | $2,528,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,557 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,916 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3093879 |
| Distance: | 979 m |