
















| Pricing | |
| Asking Price | $1,759,000 |
| Price per Floor SqFt | $663 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,047 (2026) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,652 sqft |
| Age | 41 years (1985) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,921 sqft) |
| Land Frontage | 98.35 ft |
| Land Dimensions | 98.35 x 39.40 ft |
| Price per Land SqFt | $448.61 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2015-Oct-12 |
| Previously Sold Price | $1,355,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$404,000 (+29.8%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 001-866-125 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
9171 Pauleshin Crescent
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,270 sqft |
| Price / SqFt: | $837 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,013 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122735 |
| Distance: | 113 m |
9144 Evancio Crescent
| Asking Price: | $1,568,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,303 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,209 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3124972 |
| Distance: | 123 m |
9044 Railway Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,513 sqft |
| Price / SqFt: | $716 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,368 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3126893 |
| Distance: | 377 m |
5511 Cantrell Road
| Asking Price: | $2,128,000 |
| Listing Date: | 2025-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,041 sqft |
| Price / SqFt: | $700 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,081 sqft) |
| Days on Market: | 386 |
| MLS® Number: | R3000559 |
| Distance: | 452 m |
4811 Lancelot Drive
| Asking Price: | $1,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,222 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,019 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3107828 |
| Distance: | 599 m |
5551 Floyd Avenue
| Asking Price: | $1,898,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,776 sqft |
| Price / SqFt: | $684 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,687 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3090299 |
| Distance: | 822 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,397,000 | $312,000 | $1,709,000 | -13.1% |
| 2025 | $1,655,000 | $311,000 | $1,966,000 | +0.2% |
| 2024 | $1,639,000 | $324,000 | $1,963,000 | +5.4% |
| 2023 | $1,602,000 | $261,000 | $1,863,000 | +11.5% |
| 2022 | $1,411,000 | $260,000 | $1,671,000 | +19.1% |
| 2021 | $1,183,000 | $220,000 | $1,403,000 | +6.8% |
| 2020 | $1,108,000 | $206,000 | $1,314,000 | - |
Asking Price is 2.9% higher than Assessed Value (2026).