
























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,002 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 803 sqft |
| Age | 26 years (2000) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 024-679-291 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
#213 8400 Anderson Road
| Sold Price: | $599,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | $345 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 812 sqft |
| Price / SqFt: | $738 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3076527 |
| Distance: | 131 m |
#101 6800 Eckersley Road
| Sold Price: | $538,800 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | $350 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 742 sqft |
| Price / SqFt: | $726 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3058593 |
| Distance: | 252 m |
#312 8600 Park Road
| Sold Price: | $529,900 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | $351 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 722 sqft |
| Price / SqFt: | $734 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3097214 |
| Distance: | 252 m |
#307 8611 General Currie Road
| Sold Price: | $354,500 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $380 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 730 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3097430 |
| Distance: | 278 m |
#101 8428 Park Road
| Sold Price: | $520,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $389 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 618 sqft |
| Price / SqFt: | $841 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 171 |
| MLS® Number: | R3063756 |
| Distance: | 286 m |
#1307 8180 Granville Avenue
| Sold Price: | $540,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $436 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 945 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3079787 |
| Distance: | 288 m |
#213 8480 Granville Avenue
| Asking Price: | $599,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $499 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 860 sqft |
| Price / SqFt: | $697 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3100270 |
| Distance: | 0 m |
#302 7080 St. Albans Road
| Asking Price: | $528,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | $509 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 835 sqft |
| Price / SqFt: | $632 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104368 |
| Distance: | 0 m |
#1607 8460 Granville Avenue
| Asking Price: | $520,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | $362 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 631 sqft |
| Price / SqFt: | $824 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 122 |
| MLS® Number: | R3082371 |
| Distance: | 22 m |
#301 8400 Anderson Road
| Asking Price: | $629,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $373 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 869 sqft |
| Price / SqFt: | $724 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3099996 |
| Distance: | 131 m |
#312 8391 Bennett Road
| Asking Price: | $469,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $525 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 862 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3100019 |
| Distance: | 136 m |
#1010 6888 Cooney Road
| Asking Price: | $599,999 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $389 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 659 sqft |
| Price / SqFt: | $910 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3094027 |
| Distance: | 227 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $565,000 | $565,000 | -9.9% |
| 2025 | $0 | $627,000 | $627,000 | +2.3% |
| 2024 | $0 | $613,000 | $613,000 | +4.8% |
| 2023 | $0 | $585,000 | $585,000 | +6.0% |
| 2022 | $0 | $552,000 | $552,000 | +8.9% |
| 2021 | $0 | $507,000 | $507,000 | +0.8% |
| 2020 | $0 | $503,000 | $503,000 | - |