



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,139 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,651 sqft |
| Age | 61 years (1965) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,300 sqft) |
| Land Frontage | 83 ft |
| Land Dimensions | 83 x 100 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-27 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 004-159-268 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,582,000 | $43,400 | $1,625,400 | -14.5% |
| 2024 | $1,855,000 | $46,200 | $1,901,200 | +2.4% |
| 2023 | $1,813,000 | $44,500 | $1,857,500 | +13.2% |
| 2022 | $1,597,000 | $44,300 | $1,641,300 | +19.7% |
| 2021 | $1,339,000 | $32,500 | $1,371,500 | +6.7% |
| 2020 | $1,253,000 | $32,500 | $1,285,500 | - |
9031 No. 2 Road
| Asking Price: | $1,800,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,651 sqft |
| Price / SqFt: | $679 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,300 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128891 |
| Distance: | 0 m |
8580 Dakota Place
| Asking Price: | $1,800,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,302 sqft |
| Price / SqFt: | $782 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,896 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3122166 |
| Distance: | 326 m |
5511 Cantrell Road
| Asking Price: | $2,128,000 |
| Listing Date: | 2025-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,041 sqft |
| Price / SqFt: | $700 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,081 sqft) |
| Days on Market: | 387 |
| MLS® Number: | R3000559 |
| Distance: | 400 m |
4811 Lancelot Drive
| Asking Price: | $1,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,222 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,019 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3107828 |
| Distance: | 852 m |
5551 Floyd Avenue
| Asking Price: | $1,898,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,776 sqft |
| Price / SqFt: | $684 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,687 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3090299 |
| Distance: | 1.1 km |
6357 Francis Road
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,705 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,644 sqft) |
| Days on Market: | 192 |
| MLS® Number: | R3030208 |
| Distance: | 391 m |
8651 Kilgour Place
| Sold Price: | $1,765,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,395 sqft |
| Price / SqFt: | $737 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,308 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3103021 |
| Distance: | 415 m |
6200 Woodwards Road
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,536 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,994 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3078488 |
| Distance: | 534 m |
8268 Calder Road
| Sold Price: | $1,793,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,415 sqft |
| Price / SqFt: | $742 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,393 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3119103 |
| Distance: | 823 m |
5131 Haddon Place
| Sold Price: | $2,145,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,121 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,143 sqft) |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3034852 |
| Distance: | 876 m |
5640 Sandiford Place
| Sold Price: | $1,545,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,366 sqft |
| Price / SqFt: | $653 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,626 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3086771 |
| Distance: | 972 m |