



























| Price per Floor SqFt | $788 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $9,444 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,415 sqft |
| Age | 13 years (2013) |
| Land |
| Land Size | 0.24 ac (10,553 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 160 ft |
| Price per Land SqFt | $329.76 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2016-May-04 |
| Previously Sold Price | $2,788,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$692,000 (+24.8%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 6 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 002-536-307 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,665,000 | $1,158,000 | $2,823,000 | -3.7% |
| 2024 | $1,830,000 | $1,101,000 | $2,931,000 | +3.3% |
| 2023 | $1,807,000 | $1,030,000 | $2,837,000 | +17.4% |
| 2021 | $1,457,000 | $959,000 | $2,416,000 | - |
Asking Price is 23.3% higher than Assessed Value (2026).
8651 Pigott Road
| Asking Price: | $3,088,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,895 sqft |
| Price / SqFt: | $793 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,823 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3108863 |
| Distance: | 106 m |
8540 Saunders Road
| Asking Price: | $2,668,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,917 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,888 sqft) |
| Days on Market: | 186 |
| MLS® Number: | R3068917 |
| Distance: | 259 m |
9140 Pinewell Crescent
| Asking Price: | $2,680,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,671 sqft |
| Price / SqFt: | $730 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,950 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3109658 |
| Distance: | 332 m |
9240 Saunders Road
| Asking Price: | $3,880,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,630 sqft |
| Price / SqFt: | $1,069 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,933 sqft) |
| Days on Market: | 221 |
| MLS® Number: | R3058801 |
| Distance: | 382 m |