



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,506 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,818 sqft |
| Age | 46 years (1980) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,322 sqft) |
| Land Frontage | 43.22 ft |
| Land Dimensions | 43.22 x 150.26 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 004-194-543 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
10220 Freshwater Drive
| Sold Price: | $1,585,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,015 sqft |
| Price / SqFt: | $787 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3075811 |
| Distance: | 469 m |
11320 Merchantman Place
| Sold Price: | $1,230,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,262 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,420 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3106219 |
| Distance: | 499 m |
10481 Hollybank Drive
| Sold Price: | $1,480,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,213 sqft |
| Price / SqFt: | $669 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,000 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3102758 |
| Distance: | 549 m |
11200 Frigate Court
| Sold Price: | $1,372,740 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,938 sqft |
| Price / SqFt: | $708 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,048 sqft) |
| Days on Market: | 143 |
| MLS® Number: | R3068028 |
| Distance: | 566 m |
11300 Galleon Court
| Sold Price: | $1,570,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,132 sqft |
| Price / SqFt: | $736 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,000 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3064394 |
| Distance: | 600 m |
5202 Hollywood Drive
| Sold Price: | $1,330,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,203 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,391 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114485 |
| Distance: | 731 m |
10651 Canso Crescent
| Asking Price: | $1,598,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,027 sqft |
| Price / SqFt: | $788 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,886 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3112207 |
| Distance: | 70 m |
4395 Hermitage Drive
| Asking Price: | $1,315,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,370 sqft |
| Price / SqFt: | $960 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,875 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3112039 |
| Distance: | 130 m |
#1 11100 Railway Avenue
| Asking Price: | $1,565,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,988 sqft |
| Price / SqFt: | $787 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (10 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123239 |
| Distance: | 582 m |
11280 Caravel Court
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,858 sqft |
| Price / SqFt: | $807 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,701 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121464 |
| Distance: | 603 m |
11311 Caravel Court
| Asking Price: | $1,560,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,404 sqft |
| Price / SqFt: | $1,111 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,758 sqft) |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3087108 |
| Distance: | 616 m |
10350 Hollybank Drive
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,632 sqft |
| Price / SqFt: | $919 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,478 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121850 |
| Distance: | 627 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,519,000 | $52,300 | $1,571,300 | -8.9% |
| 2025 | $1,672,000 | $52,100 | $1,724,100 | -0.9% |
| 2024 | $1,667,000 | $73,600 | $1,740,600 | -0.0% |
| 2023 | $1,691,000 | $49,900 | $1,740,900 | +7.8% |
| 2022 | $1,559,000 | $56,600 | $1,615,600 | +19.9% |
| 2021 | $1,306,000 | $41,800 | $1,347,800 | +7.7% |
| 2020 | $1,208,000 | $44,000 | $1,252,000 | - |