
















$370,000on May 4, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $1,858,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $868 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,244 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,140 sqft |
| Age | 14 years (2012) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,578 sqft) |
| Price per Land SqFt | $519.28 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2021-Sep-25 |
| Previously Sold Price | $1,733,800 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$124,200 (+7.2%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Laneway House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 028-827-511 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
10071 No. 1 Road
| Asking Price: | $2,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,291 sqft |
| Price / SqFt: | $916 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,538 sqft) |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3097981 |
| Distance: | 502 m |
3933 Garry Street
| Asking Price: | $1,849,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,290 sqft |
| Price / SqFt: | $807 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,961 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3113428 |
| Distance: | 699 m |
11160 Barkentine Place
| Asking Price: | $1,588,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,255 sqft |
| Price / SqFt: | $705 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,029 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3112634 |
| Distance: | 758 m |
4808 Garry Street
| Asking Price: | $2,198,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,559 sqft |
| Price / SqFt: | $859 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,166 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3106648 |
| Distance: | 1.0 km |
11960 4th Avenue
| Asking Price: | $2,288,800 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,152 sqft |
| Price / SqFt: | $1,064 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,574 sqft) |
| Days on Market: | 137 |
| MLS® Number: | R3078612 |
| Distance: | 1.1 km |
4880 Garry Street
| Asking Price: | $2,198,800 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,442 sqft |
| Price / SqFt: | $900 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,155 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3093997 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,098,000 | $439,000 | $1,537,000 | -6.4% |
| 2025 | $1,209,000 | $433,000 | $1,642,000 | +0.7% |
| 2024 | $1,205,000 | $425,000 | $1,630,000 | -0.6% |
| 2023 | $1,247,000 | $393,000 | $1,640,000 | +2.4% |
| 2022 | $1,197,000 | $405,000 | $1,602,000 | +21.9% |
| 2021 | $959,000 | $355,000 | $1,314,000 | +4.0% |
| 2020 | $871,000 | $393,000 | $1,264,000 | - |
Asking Price is 20.9% higher than Assessed Value (2026).