






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,808 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,190 sqft |
| Age | 29 years (1997) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,919 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 018-966-071 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Moody Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,680,000 | $426,000 | $2,106,000 | -4.7% |
| 2024 | $1,723,000 | $486,000 | $2,209,000 | +1.8% |
| 2023 | $1,687,000 | $482,000 | $2,169,000 | +13.9% |
| 2022 | $1,491,000 | $413,000 | $1,904,000 | +23.2% |
| 2021 | $1,144,000 | $401,000 | $1,545,000 | +1.2% |
| 2020 | $1,100,000 | $427,000 | $1,527,000 | - |
64 Wilkes Creek Drive
| Sold Price: | $2,115,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,100 sqft |
| Price / SqFt: | $516 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,306 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3114776 |
| Distance: | 158 m |
112 Parkside Drive
| Sold Price: | $2,090,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,157 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,354 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3101221 |
| Distance: | 488 m |
106 Timbercrest Place
| Sold Price: | $1,868,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,656 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,045 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3104850 |
| Distance: | 638 m |
97 Timbercrest Drive
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,764 sqft |
| Price / SqFt: | $367 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,028 sqft) |
| Days on Market: | 94 |
| MLS® Number: | R3085952 |
| Distance: | 718 m |
10 Ashwood Drive
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,075 sqft |
| Price / SqFt: | $528 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,276 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3116448 |
| Distance: | 979 m |
24 Balsam Place
| Sold Price: | $2,065,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,358 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,992 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3100714 |
| Distance: | 1.1 km |
51 Wilkes Creek Drive
| Asking Price: | $2,298,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,726 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,943 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3126714 |
| Distance: | 239 m |
209 Ravine Drive
| Asking Price: | $2,488,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,798 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,326 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3121079 |
| Distance: | 272 m |
128 Parkside Drive
| Asking Price: | $1,900,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,372 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,441 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3113307 |
| Distance: | 367 m |
76 Eagle Pass
| Asking Price: | $2,198,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,577 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,925 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3126998 |
| Distance: | 392 m |
15 Parkwood Place
| Asking Price: | $1,988,000 |
| Listing Date: | 2025-Jun-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,822 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,993 sqft) |
| Days on Market: | 342 |
| MLS® Number: | R3016534 |
| Distance: | 668 m |
30 Linden Court
| Asking Price: | $1,899,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,282 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,513 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3103336 |
| Distance: | 819 m |