







































$70,900on Apr 16, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $2,529,000 |
| Price per Floor SqFt | $827 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $9,930 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,057 sqft |
| Age | 23 years (2003) |
| Land |
| Land Size | 0.25 ac (10,688 sqft) |
| Price per Land SqFt | $236.62 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 025-450-018 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Moody Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,045,000 | $412,000 | $2,457,000 | +0.6% |
| 2024 | $2,051,000 | $392,000 | $2,443,000 | +1.1% |
| 2023 | $2,013,000 | $403,000 | $2,416,000 | +12.9% |
| 2022 | $1,807,000 | $332,000 | $2,139,000 | +24.3% |
| 2021 | $1,398,000 | $323,000 | $1,721,000 | - |
Asking Price is 2.9% higher than Assessed Value (2026).
30 Hawthorn Drive
| Asking Price: | $1,947,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,952 sqft |
| Price / SqFt: | $660 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,327 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3101461 |
| Distance: | 284 m |
164 Sycamore Drive
| Asking Price: | $1,978,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,814 sqft |
| Price / SqFt: | $703 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,284 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3107972 |
| Distance: | 304 m |
108 Sycamore Drive
| Asking Price: | $2,080,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,175 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,478 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3114262 |
| Distance: | 397 m |
43 Linden Court
| Asking Price: | $2,050,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,345 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (1 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3120806 |
| Distance: | 809 m |
1562 Bramble Lane
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,487 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,703 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3095173 |
| Distance: | 1.3 km |