




























$89,200on Apr 22, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $1,689,800 |
| Price per Floor SqFt |
| $726 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,948 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,329 sqft |
| Age | 65 years (1961) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,287 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 125 ft |
| Price per Land SqFt | $203.91 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2019-Oct-21 |
| Previously Sold Price | $1,029,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$660,800 (+64.2%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 006-169-261 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Moody Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
1130 Tuxedo Drive
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,183 sqft |
| Price / SqFt: | $641 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,750 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3118776 |
| Distance: | 245 m |
308 Mount Royal Drive
| Asking Price: | $1,898,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,035 sqft |
| Price / SqFt: | $933 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,542 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115122 |
| Distance: | 439 m |
934-938 Clarke Road
| Asking Price: | $1,289,000 |
| Listing Date: | 2025-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,180 sqft |
| Price / SqFt: | $591 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,364 sqft) |
| Days on Market: | 404 |
| MLS® Number: | R2991373 |
| Distance: | 727 m |
820 Ballantrae Court
| Asking Price: | $1,590,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,486 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (10 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3101344 |
| Distance: | 864 m |
610 Garrow Drive
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,227 sqft |
| Price / SqFt: | $696 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,361 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119283 |
| Distance: | 882 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,414,000 | $49,900 | $1,463,900 | -3.1% |
| 2025 | $1,454,000 | $56,000 | $1,510,000 | +0.3% |
| 2024 | $1,445,000 | $59,900 | $1,504,900 | +2.7% |
| 2023 | $1,403,000 | $62,600 | $1,465,600 | +12.2% |
| 2022 | $1,246,000 | $60,400 | $1,306,400 | +27.9% |
| 2021 | $961,000 | $60,700 | $1,021,700 | +2.5% |
| 2020 | $937,000 | $60,200 | $997,200 | - |
Asking Price is 15.4% higher than Assessed Value (2026).