
































| Pricing | |
| Asking Price | $649,000 |
| Price per Floor SqFt | |
| $645 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $2,060 (2025) |
| Maintenance Fee | $445 |
| Maint. Fee per SqFt | $0.44 |
| Home Details |
| Floor Area | 1,006 sqft |
| Age | 24 years (2002) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold Strata |
| PID | 025-387-952 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
#103 3088 Flint Street
| Asking Price: | $599,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $356 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,048 sqft |
| Price / SqFt: | $572 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3105901 |
| Distance: | 245 m |
#404 1988 Suffolk Avenue
| Asking Price: | $629,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | $476 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,026 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3098620 |
| Distance: | 259 m |
#305 1990 Westminster Avenue
| Asking Price: | $499,000 |
| Listing Date: | 2024-Jun-16 |
| Maint. Fee: | $515 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 817 sqft |
| Price / SqFt: | $611 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 707 |
| MLS® Number: | R2895626 |
| Distance: | 299 m |
#401 1990 Westminster Avenue
| Asking Price: | $635,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $665 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,048 sqft |
| Price / SqFt: | $606 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3113754 |
| Distance: | 299 m |
#209 1969 Westminster Avenue
| Asking Price: | $545,900 |
| Listing Date: | 2025-Nov-21 |
| Maint. Fee: | $529 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 914 sqft |
| Price / SqFt: | $597 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 186 |
| MLS® Number: | R3069244 |
| Distance: | 311 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $547,000 | $547,000 | -3.9% |
| 2024 | $0 | $569,000 | $569,000 | -2.6% |
| 2023 | $0 | $584,000 | $584,000 | +18.5% |
| 2022 | $0 | $493,000 | $493,000 | +12.8% |
| 2021 | $0 | $437,000 | $437,000 | +3.1% |
| 2020 | $0 | $424,000 | $424,000 | - |
Asking Price is 18.6% higher than Assessed Value (2026).