







































| Pricing | |
| Asking Price | $1,399,800 |
| Price per Floor SqFt | |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,070 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,869 sqft |
| Age | 68 years (1958) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,835 sqft) |
| Land Frontage | 55 ft |
| Land Dimensions | 55 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $158.44 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 001-276-204 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,285,000 | $39,900 | $1,324,900 | -6.0% |
| 2024 | $1,364,000 | $45,400 | $1,409,400 | +6.0% |
| 2023 | $1,282,000 | $48,200 | $1,330,200 | +8.0% |
| 2022 | $1,184,000 | $48,000 | $1,232,000 | +29.7% |
| 2021 | $902,000 | $48,200 | $950,200 | +6.3% |
| 2020 | $843,000 | $50,600 | $893,600 | - |
Asking Price is 5.7% higher than Assessed Value (2026).
1976 Warwick Avenue
| Asking Price: | $1,079,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,985 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 117 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,118 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125675 |
| Distance: | 133 m |
1941 Langan Avenue
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,537 sqft |
| Price / SqFt: | $780 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,118 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3123817 |
| Distance: | 211 m |
1857 Warwick Avenue
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,885 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,099 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3119978 |
| Distance: | 412 m |
1939 Connaught Avenue
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,093 sqft |
| Price / SqFt: | $525 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,508 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3120888 |
| Distance: | 425 m |
1791 Langan Avenue
| Asking Price: | $1,189,900 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,880 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,243 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3124272 |
| Distance: | 487 m |