



































| Pricing | |
| $1,248,000 |
| Price per Floor SqFt | $594 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,366 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,100 sqft |
| Age | 57 years (1969) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (6,889 sqft) |
| Land Frontage | 61 ft |
| Land Dimensions | 61 x 105 ft |
| Price per Land SqFt | $181.16 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 006-930-883 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,371,000 | $45,000 | $1,416,000 | -1.8% |
| 2025 | $1,395,000 | $46,800 | $1,441,800 | +0.8% |
| 2024 | $1,379,000 | $50,800 | $1,429,800 | +5.9% |
| 2023 | $1,296,000 | $54,100 | $1,350,100 | +7.8% |
| 2022 | $1,197,000 | $55,300 | $1,252,300 | +29.5% |
| 2021 | $912,000 | $55,300 | $967,300 | - |
Asking Price is 11.9% lower than Assessed Value (2026).
1448 Helen Drive
| Asking Price: | $1,390,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,319 sqft |
| Price / SqFt: | $599 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,946 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116537 |
| Distance: | 111 m |
2653 Klassen Court
| Asking Price: | $1,389,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,160 sqft |
| Price / SqFt: | $643 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,682 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3122517 |
| Distance: | 344 m |
1249 Royal Court
| Asking Price: | $1,425,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,977 sqft |
| Price / SqFt: | $721 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,631 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3117318 |
| Distance: | 601 m |
1710 Western Drive
| Asking Price: | $1,280,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,412 sqft |
| Price / SqFt: | $531 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,040 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3114178 |
| Distance: | 780 m |
1568 Pitt River Road
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,069 sqft |
| Price / SqFt: | $677 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,042 sqft) |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3084689 |
| Distance: | 909 m |