


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,872 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,154 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,411 sqft) |
| Land Frontage | 100 ft |
| Land Dimensions | 100 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-19 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 009-651-225 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
12055 Chestnut Crescent
| Sold Price: | $1,215,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,594 sqft |
| Price / SqFt: | $468 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,560 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3092797 |
| Distance: | 435 m |
19386 123 Avenue
| Sold Price: | $1,519,000 |
| Sold Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,570 sqft |
| Price / SqFt: | $591 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3123515 |
| Distance: | 493 m |
#141 19639 Meadow Gardens Way
| Sold Price: | $1,395,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,466 sqft |
| Price / SqFt: | $566 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,597 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3084538 |
| Distance: | 609 m |
#154 19639 Meadow Gardens Way
| Sold Price: | $1,253,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | $58 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | $759 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,811 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3082556 |
| Distance: | 637 m |
11888 Springdale Drive
| Sold Price: | $1,127,500 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,459 sqft |
| Price / SqFt: | $459 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,552 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3102032 |
| Distance: | 697 m |
11769 N Wildwood Crescent
| Sold Price: | $1,070,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,676 sqft |
| Price / SqFt: | $638 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,000 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3091554 |
| Distance: | 777 m |
19577 Somerset Drive
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,154 sqft |
| Price / SqFt: | $603 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,411 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125554 |
| Distance: | 0 m |
19620 Somerset Drive
| Asking Price: | $1,280,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,235 sqft |
| Price / SqFt: | $573 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,450 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3107317 |
| Distance: | 241 m |
19625 Park Road
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,726 sqft |
| Price / SqFt: | $753 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,987 sqft) |
| Days on Market: | 234 |
| MLS® Number: | R3056618 |
| Distance: | 341 m |
19541 119a Avenue
| Asking Price: | $1,488,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,407 sqft |
| Price / SqFt: | $618 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,632 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3119349 |
| Distance: | 348 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,022,000 | $235,000 | $1,257,000 | -0.6% |
| 2025 | $1,016,000 | $249,000 | $1,265,000 | -5.3% |
| 2024 | $1,059,000 | $277,000 | $1,336,000 | +6.5% |
| 2023 | $998,000 | $257,000 | $1,255,000 | +9.6% |
| 2022 | $927,000 | $218,000 | $1,145,000 | +32.2% |
| 2021 | $659,000 | $207,000 | $866,000 | +4.3% |
| 2020 | $619,000 | $211,000 | $830,000 | - |