







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,008 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,742 sqft |
| Age | 42 years (1984) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,187 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 109 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 000-622-168 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Pitt Meadows Agents
19031 Mitchell Road
| Sold Price: | $1,495,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,335 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,191 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3088151 |
| Distance: | 446 m |
12224 194a Street
| Sold Price: | $1,415,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,724 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,094 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3079391 |
| Distance: | 1.3 km |
19379 123 Avenue
| Sold Price: | $1,726,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,002 sqft |
| Price / SqFt: | $575 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,362 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3096545 |
| Distance: | 1.3 km |
12263 McMyn Avenue
| Sold Price: | $1,337,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,720 sqft |
| Price / SqFt: | $492 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,317 sqft) |
| Days on Market: | 95 |
| MLS® Number: | R3067470 |
| Distance: | 1.4 km |
19564 Hammond Road
| Sold Price: | $1,635,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,378 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,256 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3043083 |
| Distance: | 1.5 km |
19569 116b Avenue
| Sold Price: | $1,375,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,547 sqft |
| Price / SqFt: | $540 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,172 sqft) |
| Days on Market: | 94 |
| MLS® Number: | R3047981 |
| Distance: | 1.6 km |
12000 189b Street
| Asking Price: | $1,725,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,903 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,352 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3114393 |
| Distance: | 290 m |
18816 121b Avenue
| Asking Price: | $1,589,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,128 sqft |
| Price / SqFt: | $508 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,384 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3109111 |
| Distance: | 411 m |
11804 191a Street
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,246 sqft |
| Price / SqFt: | $534 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,708 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3118210 |
| Distance: | 652 m |
12400 Nikola Street
| Asking Price: | $1,445,900 |
| Listing Date: | 2025-Aug-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,568 sqft |
| Price / SqFt: | $563 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,657 sqft) |
| Days on Market: | 268 |
| MLS® Number: | R3041657 |
| Distance: | 995 m |
11923 194b Street
| Asking Price: | $1,449,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,476 sqft |
| Price / SqFt: | $586 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,260 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3115338 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,073,000 | $226,000 | $1,299,000 | -5.5% |
| 2025 | $1,131,000 | $243,000 | $1,374,000 | -1.4% |
| 2024 | $1,115,000 | $279,000 | $1,394,000 | -0.6% |
| 2023 | $1,140,000 | $263,000 | $1,403,000 | +16.8% |
| 2022 | $976,000 | $225,000 | $1,201,000 | +32.1% |
| 2021 | $696,000 | $213,000 | $909,000 | +1.2% |
| 2020 | $679,000 | $219,000 | $898,000 | - |