


































| Pricing | |
| Asking Price | $1,199,900 |
| Price per Floor SqFt | $419 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,059 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,866 sqft |
| Age | 45 years (1981) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,576 sqft) |
| Land Frontage | 40 ft |
| Land Dimensions | 40 x 114 ft |
| Price per Land SqFt | $262.22 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 002-808-676 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Pitt Meadows Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $967,000 | $165,000 | $1,132,000 | -1.8% |
| 2024 | $980,000 | $173,000 | $1,153,000 | +0.1% |
| 2023 | $972,000 | $180,000 | $1,152,000 | +15.3% |
| 2022 | $849,000 | $150,000 | $999,000 | +31.8% |
| 2021 | $608,000 | $150,000 | $758,000 | +3.7% |
| 2020 | $571,000 | $160,000 | $731,000 | - |
Asking Price is 6.0% higher than Assessed Value (2026).
19610 117a Avenue
| Asking Price: | $1,228,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,455 sqft |
| Price / SqFt: | $500 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3084320 |
| Distance: | 380 m |
11850 Greenhaven Court
| Asking Price: | $1,248,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,717 sqft |
| Price / SqFt: | $459 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,607 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3109124 |
| Distance: | 727 m |
11923 194b Street
| Asking Price: | $1,449,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,476 sqft |
| Price / SqFt: | $586 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,260 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3115338 |
| Distance: | 851 m |
19541 119a Avenue
| Asking Price: | $1,488,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,407 sqft |
| Price / SqFt: | $618 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,632 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3119349 |
| Distance: | 861 m |
19590 Shingle Bolt Crescent
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,193 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,735 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3109796 |
| Distance: | 949 m |