






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,288 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,701 sqft |
| Age | 57 years (1969) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 002-858-100 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $996,800 | $996,800 | +12.7% |
| 2022 | $0 | $884,100 | $884,100 | - |
921 Old Lillooet Road
| Sold Price: | $880,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | $455 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,731 sqft |
| Price / SqFt: | $508 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3077401 |
| Distance: | 0 m |
1163 Lillooet Road
| Sold Price: | $1,170,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | $709 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,907 sqft |
| Price / SqFt: | $614 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3085477 |
| Distance: | 155 m |
2050 Purcell Way
| Sold Price: | $825,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | $592 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,305 sqft |
| Price / SqFt: | $632 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3092544 |
| Distance: | 430 m |
1976 Purcell Way
| Sold Price: | $958,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $677 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,802 sqft |
| Price / SqFt: | $532 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 108 |
| MLS® Number: | R3079413 |
| Distance: | 430 m |
1998 Purcell Way
| Sold Price: | $1,162,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | $677 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,026 sqft |
| Price / SqFt: | $574 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3068931 |
| Distance: | 430 m |
#103 680 Seylynn Crescent
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | $1,029 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,493 sqft |
| Price / SqFt: | $770 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3053073 |
| Distance: | 559 m |
841 Old Lillooet Road
| Asking Price: | $899,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $487 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,731 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112141 |
| Distance: | 0 m |
1106 Premier Street
| Asking Price: | $1,198,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $780 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,871 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3120572 |
| Distance: | 208 m |
#105 680 Seylynn Crescent
| Asking Price: | $1,149,000 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | $1,085 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,487 sqft |
| Price / SqFt: | $773 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3124788 |
| Distance: | 559 m |
#306 1500 Fern Street
| Asking Price: | $1,239,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | $1,028 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,398 sqft |
| Price / SqFt: | $887 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3099213 |
| Distance: | 607 m |