




This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 969 sqft |
| Age |
| Newly Built |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 800-184-114 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
#401 128 W 15th Street
| Sold Price: | $1,178,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | $567 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 969 sqft |
| Price / SqFt: | $1,216 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3080831 |
| Distance: | 24 m |
#303 150 W 15th Street
| Sold Price: | $1,085,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $612 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 993 sqft |
| Price / SqFt: | $1,093 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3104755 |
| Distance: | 45 m |
#1401 120 W 16th Street
| Sold Price: | $1,095,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | $956 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,160 sqft |
| Price / SqFt: | $944 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3092631 |
| Distance: | 134 m |
#1404 120 W 16th Street
| Sold Price: | $1,130,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | $965 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,177 sqft |
| Price / SqFt: | $960 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3070967 |
| Distance: | 134 m |
#601 108 E 14th Street
| Sold Price: | $1,055,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | $664 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,039 sqft |
| Price / SqFt: | $1,015 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3070651 |
| Distance: | 166 m |
#1006 112 E 13th Street
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2025-Nov-28 |
| Maint. Fee: | $861 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,084 sqft |
| Price / SqFt: | $1,125 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3055923 |
| Distance: | 281 m |
Assessment and tax information is not available for this property.