







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,249 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,581 sqft |
| Age | 70 years (1956) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,540 sqft) |
| Land Frontage | 65 ft |
| Land Dimensions | 65 x 116 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 005-131-898 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,864,000 | $90,000 | $1,954,000 | -5.2% |
| 2025 | $1,972,000 | $88,400 | $2,060,400 | -2.8% |
| 2024 | $2,030,000 | $90,000 | $2,120,000 | +8.0% |
| 2023 | $1,870,000 | $92,800 | $1,962,800 | -4.8% |
| 2022 | $1,970,000 | $92,600 | $2,062,600 | +27.6% |
| 2021 | $1,524,000 | $92,600 | $1,616,600 | -1.9% |
| 2020 | $1,578,000 | $70,500 | $1,648,500 | - |
727 Crystal Court
| Sold Price: | $2,025,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,095 sqft |
| Price / SqFt: | $967 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,540 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3061170 |
| Distance: | 123 m |
723 Handsworth Road
| Sold Price: | $1,645,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,600 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,540 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3077107 |
| Distance: | 137 m |
647 Blueridge Avenue
| Sold Price: | $1,775,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,746 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,492 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3118166 |
| Distance: | 346 m |
509 Granada Crescent
| Sold Price: | $1,860,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,696 sqft |
| Price / SqFt: | $690 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,430 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3118740 |
| Distance: | 780 m |
622 Croydon Place
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,400 sqft |
| Price / SqFt: | $771 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,330 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3076830 |
| Distance: | 834 m |
999 Canyon Boulevard
| Sold Price: | $2,235,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,930 sqft |
| Price / SqFt: | $763 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3115149 |
| Distance: | 960 m |
4497 Canterbury Crescent
| Asking Price: | $2,188,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $123 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,997 sqft |
| Price / SqFt: | $730 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,800 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3121187 |
| Distance: | 392 m |
420 Monteray Avenue
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,607 sqft |
| Price / SqFt: | $767 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,226 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3113566 |
| Distance: | 542 m |
4792 Cedarcrest Avenue
| Asking Price: | $2,199,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,549 sqft |
| Price / SqFt: | $863 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3122736 |
| Distance: | 580 m |
977 Belvedere Drive
| Asking Price: | $1,838,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,320 sqft |
| Price / SqFt: | $792 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,700 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125961 |
| Distance: | 751 m |
922 Canyon Boulevard
| Asking Price: | $1,885,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,416 sqft |
| Price / SqFt: | $780 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3121545 |
| Distance: | 766 m |
3955 Highland Boulevard
| Asking Price: | $1,850,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,716 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,080 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3113458 |
| Distance: | 953 m |