







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $12,187 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,162 sqft |
| Age | 73 years (1953) |
| Land |
| Land Size | 0.27 ac (11,834 sqft) |
| Land Frontage | 110 ft |
| Land Dimensions | 110 x 122 irregular ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 010-695-613 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
284 Sandringham Crescent
| Sold Price: | $2,860,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,616 sqft |
| Price / SqFt: | $791 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,280 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3065152 |
| Distance: | 259 m |
310 Beaver Road
| Sold Price: | $2,975,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,187 sqft |
| Price / SqFt: | $933 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3092385 |
| Distance: | 1.3 km |
801 Regal Crescent
| Sold Price: | $2,765,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,663 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,555 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3114014 |
| Distance: | 1.5 km |
759 Winona Avenue
| Sold Price: | $2,665,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,458 sqft |
| Price / SqFt: | $771 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,540 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3098007 |
| Distance: | 1.7 km |
4390 Cheviot Road
| Sold Price: | $4,173,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,656 sqft |
| Price / SqFt: | $1,141 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,087 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3116182 |
| Distance: | 2.0 km |
2752 Newmarket Drive
| Sold Price: | $3,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,738 sqft |
| Price / SqFt: | $692 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,050 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3107583 |
| Distance: | 2.1 km |
255 Sandringham Crescent
| Asking Price: | $3,950,000 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,150 sqft |
| Price / SqFt: | $1,254 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,179 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3122133 |
| Distance: | 265 m |
3263 Norwood Avenue
| Asking Price: | $2,888,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,991 sqft |
| Price / SqFt: | $724 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,980 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3109910 |
| Distance: | 461 m |
4041 Prospect Road
| Asking Price: | $2,899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,259 sqft |
| Price / SqFt: | $890 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,448 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3126980 |
| Distance: | 516 m |
4062 Norwood Avenue
| Asking Price: | $3,000,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,747 sqft |
| Price / SqFt: | $801 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,460 sqft) |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3080581 |
| Distance: | 561 m |
4050 St. Pauls Avenue
| Asking Price: | $2,888,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,891 sqft |
| Price / SqFt: | $742 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,677 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3114089 |
| Distance: | 562 m |
404 Somerset Street
| Asking Price: | $3,200,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 4,682 sqft |
| Price / SqFt: | $683 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.40 ac. (17,391 sqft) |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3081059 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,602,000 | $687,000 | $3,289,000 | -0.5% |
| 2023 | $2,563,000 | $741,000 | $3,304,000 | +4.4% |
| 2022 | $2,463,000 | $702,000 | $3,165,000 | +19.7% |
| 2021 | $1,995,000 | $649,000 | $2,644,000 | +10.8% |
| 2020 | $1,855,000 | $531,000 | $2,386,000 | - |