

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,528 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,974 sqft |
| Age | 17 years (2009) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-04 |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 027-920-291 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,569,000 | $1,569,000 | -0.9% |
| 2025 | $0 | $1,584,000 | $1,584,000 | +3.0% |
| 2024 | $0 | $1,538,000 | $1,538,000 | -5.0% |
| 2023 | $0 | $1,619,000 | $1,619,000 | +8.2% |
| 2022 | $0 | $1,496,000 | $1,496,000 | +29.0% |
| 2021 | $0 | $1,160,000 | $1,160,000 | +4.3% |
| 2020 | $0 | $1,112,000 | $1,112,000 | - |
1127 St. Andrews Avenue
| Asking Price: | $1,620,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $690 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,974 sqft |
| Price / SqFt: | $821 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3119067 |
| Distance: | 0 m |
332 E 12th Street
| Asking Price: | $1,748,800 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,763 sqft |
| Price / SqFt: | $992 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,335 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125174 |
| Distance: | 179 m |
#5 229 E 8th Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | $688 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,813 sqft |
| Price / SqFt: | $772 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3084501 |
| Distance: | 303 m |
#TH8 135 E 13th Street
| Asking Price: | $1,899,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | $1,250 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,667 sqft |
| Price / SqFt: | $1,140 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3097193 |
| Distance: | 349 m |
#104 225 E 6th Street
| Asking Price: | $1,359,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $667 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,878 sqft |
| Price / SqFt: | $724 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3111891 |
| Distance: | 555 m |
#4 233 E 6th Street
| Asking Price: | $1,748,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | $737 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,308 sqft |
| Price / SqFt: | $757 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 171 |
| MLS® Number: | R3072311 |
| Distance: | 556 m |
1117 St. Andrews Avenue
| Sold Price: | $1,455,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $600 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,502 sqft |
| Price / SqFt: | $969 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3096595 |
| Distance: | 0 m |
262 E 10th Street
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,616 sqft |
| Price / SqFt: | $1,052 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3068021 |
| Distance: | 116 m |
#2 265 E 8th Street
| Sold Price: | $1,549,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $638 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,791 sqft |
| Price / SqFt: | $865 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3114236 |
| Distance: | 331 m |
#TH1 135 E 13 Street
| Sold Price: | $1,799,900 |
| Sold Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | $1,244 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,652 sqft |
| Price / SqFt: | $1,090 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3078008 |
| Distance: | 349 m |
310 E 14th Street
| Sold Price: | $1,373,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | $949 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,880 sqft |
| Price / SqFt: | $730 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3093584 |
| Distance: | 379 m |
318 E Keith Road
| Sold Price: | $1,830,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,116 sqft |
| Price / SqFt: | $865 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3094556 |
| Distance: | 428 m |