




















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,524 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,114 sqft |
| Age | 40 years (1986) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-20 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Ground Level Unit |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 004-554-850 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $556,800 | $556,800 | -3.7% |
| 2025 | $0 | $578,400 | $578,400 | +2.1% |
| 2024 | $0 | $566,600 | $566,600 | +0.9% |
| 2023 | $0 | $561,800 | $561,800 | +15.1% |
| 2022 | $0 | $488,000 | $488,000 | +2.6% |
| 2021 | $0 | $475,500 | $475,500 | +3.3% |
| 2020 | $0 | $460,400 | $460,400 | - |
#107 675 Park Crescent
| Sold Price: | $590,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | $512 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 964 sqft |
| Price / SqFt: | $612 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3077961 |
| Distance: | 547 m |
#317 225 Francis Way
| Sold Price: | $585,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | $599 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 927 sqft |
| Price / SqFt: | $631 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3075936 |
| Distance: | 619 m |
#206 48 Richmond Street
| Sold Price: | $552,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | $456 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 880 sqft |
| Price / SqFt: | $628 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3082498 |
| Distance: | 626 m |
#410 68 Richmond Street
| Sold Price: | $605,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $587 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,163 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3092543 |
| Distance: | 626 m |
#508 78 Richmond Street
| Sold Price: | $599,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $651 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,321 sqft |
| Price / SqFt: | $453 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112094 |
| Distance: | 645 m |
#606 71 Jamieson Court
| Sold Price: | $580,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | $575 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,145 sqft |
| Price / SqFt: | $507 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3078874 |
| Distance: | 685 m |
#806 280 Ross Drive
| Asking Price: | $619,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $618 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 982 sqft |
| Price / SqFt: | $631 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3111923 |
| Distance: | 311 m |
#108 250 Francis Way
| Asking Price: | $549,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | $555 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 859 sqft |
| Price / SqFt: | $639 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3089805 |
| Distance: | 410 m |
#205 18 Smokey Smith Place
| Asking Price: | $598,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | $454 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 887 sqft |
| Price / SqFt: | $674 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 135 |
| MLS® Number: | R3080090 |
| Distance: | 446 m |
#304 48 Richmond Street
| Asking Price: | $519,900 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $438 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 895 sqft |
| Price / SqFt: | $581 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3123530 |
| Distance: | 626 m |