







































| Pricing | |
| Asking Price | $1,690,000 |
| Price per Floor SqFt | $516 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,943 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,277 sqft |
| Age | 95 years (1931) |
| Land |
| Land Size | 0.01 ac (1 sqft) |
| Price per Land SqFt | $1,690,000.00 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 000-855-944 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted New Westminster Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
1515 Eighth Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,571 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 95 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,534 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3114894 |
| Distance: | 450 m |
1418 Hamilton Street
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,672 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 88 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,182 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116451 |
| Distance: | 520 m |
1501 Eighth Avenue
| Asking Price: | $1,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,528 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,316 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3115189 |
| Distance: | 526 m |
7290 11th Avenue
| Asking Price: | $1,849,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,945 sqft |
| Price / SqFt: | $628 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,052 sqft) |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3080785 |
| Distance: | 950 m |
1219 London Street
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,778 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,510 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125687 |
| Distance: | 993 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,453,000 | $82,300 | $1,535,300 | -3.5% |
| 2025 | $1,503,000 | $87,900 | $1,590,900 | +1.5% |
| 2024 | $1,471,000 | $96,600 | $1,567,600 | +0.9% |
| 2023 | $1,464,000 | $89,200 | $1,553,200 | +14.2% |
| 2022 | $1,281,000 | $78,900 | $1,359,900 | +22.8% |
| 2021 | $988,000 | $119,000 | $1,107,000 | +7.3% |
| 2020 | $932,000 | $99,700 | $1,031,700 | - |
Asking Price is 10.1% higher than Assessed Value (2026).