


























| Pricing | |
| Asking Price | $1,098,000 |
| Price per Floor SqFt | |
| $640 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,678 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,716 sqft |
| Age | 88 years (1938) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,356 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 132 ft |
| Price per Land SqFt | $252.07 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 1 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 004-519-370 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted New Westminster Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,210,000 | $47,000 | $1,257,000 | -1.8% |
| 2024 | $1,225,000 | $54,900 | $1,279,900 | +0.8% |
| 2023 | $1,219,000 | $50,900 | $1,269,900 | +13.7% |
| 2022 | $1,070,000 | $46,600 | $1,116,600 | +25.4% |
| 2021 | $826,000 | $64,600 | $890,600 | +8.5% |
| 2020 | $779,000 | $42,200 | $821,200 | - |
Asking Price is 12.6% lower than Assessed Value (2026).
1315 Eighth Avenue
| Asking Price: | $1,285,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,980 sqft |
| Price / SqFt: | $649 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,498 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3126299 |
| Distance: | 350 m |
836 Thirteenth Street
| Asking Price: | $1,258,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,088 sqft |
| Price / SqFt: | $602 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,490 sqft) |
| Days on Market: | 11 hours |
| MLS® Number: | R3127567 |
| Distance: | 398 m |
1224 Sixth Avenue
| Asking Price: | $1,150,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,886 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 82 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,096 sqft) |
| Days on Market: | 138 |
| MLS® Number: | R3077115 |
| Distance: | 427 m |
810 Dublin Street
| Asking Price: | $1,325,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,034 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,290 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3095625 |
| Distance: | 504 m |
7776 Davies Street
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,789 sqft |
| Price / SqFt: | $698 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3109837 |
| Distance: | 790 m |
525 Sixteenth Street
| Asking Price: | $1,280,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,560 sqft |
| Price / SqFt: | $821 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3124302 |
| Distance: | 806 m |