| Pricing | |
| Asking Price | $1,850,000 |
| Price per Floor SqFt | $885 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $3,104 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,090 sqft |
| Age | Newly Built |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (6,970 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 105.6 ft |
| Price per Land SqFt | $265.42 |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold Strata |
| PID | 013-544-853 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
#2 902 First Street
| Asking Price: | $1,850,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,088 sqft |
| Price / SqFt: | $886 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3114945 |
| Distance: | 4 m |
#1 122 Eighth Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,121 sqft |
| Price / SqFt: | $707 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,672 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3125641 |
| Distance: | 278 m |
8438 14th Avenue
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,188 sqft |
| Price / SqFt: | $731 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,200 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3110647 |
| Distance: | 835 m |
#2 7554 Wright Street
| Asking Price: | $1,688,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,580 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,875 sqft) |
| Days on Market: | 138 |
| MLS® Number: | R3078752 |
| Distance: | 962 m |
7962 Edmonds Street
| Asking Price: | $1,900,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,053 sqft |
| Price / SqFt: | $925 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,010 sqft) |
| Days on Market: | 136 |
| MLS® Number: | R3079755 |
| Distance: | 1.3 km |
7546 12th Avenue
| Asking Price: | $1,600,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,312 sqft |
| Price / SqFt: | $692 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3103900 |
| Distance: | 1.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,459,000 | $618,000 | $2,077,000 | +46.0% |
| 2025 | $1,423,000 | $0 | $1,423,000 | +11.8% |
| 2024 | $1,204,000 | $68,900 | $1,272,900 | -4.6% |
| 2023 | $1,264,000 | $70,800 | $1,334,800 | +13.3% |
| 2022 | $1,110,000 | $68,000 | $1,178,000 | +18.8% |
| 2021 | $943,000 | $49,000 | $992,000 | +14.7% |
| 2020 | $819,000 | $45,700 | $864,700 | - |
Asking Price is 10.9% lower than Assessed Value (2026).