







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,577 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,104 sqft |
| Age | 46 years (1980) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,500 sqft) |
| Land Frontage | 61.35 ft |
| Land Dimensions | 61.35 x 123 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 004-933-141 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Mission Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $610,000 | $216,000 | $826,000 | -7.6% |
| 2025 | $678,000 | $216,000 | $894,000 | -1.9% |
| 2024 | $681,000 | $230,000 | $911,000 | -1.9% |
| 2023 | $709,000 | $220,000 | $929,000 | +7.6% |
| 2022 | $644,000 | $219,000 | $863,000 | +39.4% |
| 2021 | $463,000 | $156,000 | $619,000 | +8.2% |
| 2020 | $449,000 | $123,000 | $572,000 | - |
32456 14th Avenue
| Sold Price: | $841,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,220 sqft |
| Price / SqFt: | $379 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,212 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3091558 |
| Distance: | 165 m |
32350 Beaver Drive
| Sold Price: | $699,900 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,028 sqft |
| Price / SqFt: | $345 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,284 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3071152 |
| Distance: | 190 m |
32354 14 Avenue
| Sold Price: | $840,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,842 sqft |
| Price / SqFt: | $456 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,194 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3099212 |
| Distance: | 222 m |
8055 Caribou Street
| Sold Price: | $700,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | $125 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,858 sqft |
| Price / SqFt: | $377 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3105217 |
| Distance: | 396 m |
32720 Adams Avenue
| Sold Price: | $835,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,842 sqft |
| Price / SqFt: | $453 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3111483 |
| Distance: | 593 m |
32610 Hood Avenue
| Sold Price: | $930,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,464 sqft |
| Price / SqFt: | $377 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,372 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3099042 |
| Distance: | 601 m |
7961 Tanager Street
| Asking Price: | $899,888 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,117 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,097 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3103612 |
| Distance: | 261 m |
32244 14th Avenue
| Asking Price: | $779,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,007 sqft |
| Price / SqFt: | $388 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 133 |
| MLS® Number: | R3079710 |
| Distance: | 417 m |
8024 Cedar Street
| Asking Price: | $879,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,241 sqft |
| Price / SqFt: | $393 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3100451 |
| Distance: | 780 m |