




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,915 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,153 sqft |
| Age | 31 years (1995) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Penthouse |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 018-703-658 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
#503 11605 227 Street
| Sold Price: | $510,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | $362 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,047 sqft |
| Price / SqFt: | $487 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3093013 |
| Distance: | 0 m |
#310 11609 227 Street
| Sold Price: | $440,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | $400 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,094 sqft |
| Price / SqFt: | $402 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3081415 |
| Distance: | 51 m |
#304 11609 227 Street
| Sold Price: | $610,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | $533 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,440 sqft |
| Price / SqFt: | $424 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3074998 |
| Distance: | 51 m |
#205 11609 227 Street
| Sold Price: | $595,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | $479 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,435 sqft |
| Price / SqFt: | $415 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3059924 |
| Distance: | 51 m |
#301 11601 227 Street
| Sold Price: | $490,000 |
| Sold Date: | 2025-Nov-28 |
| Maint. Fee: | $352 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,120 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3051224 |
| Distance: | 58 m |
#207 11601 227 Street
| Sold Price: | $580,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | $424 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,377 sqft |
| Price / SqFt: | $421 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3089025 |
| Distance: | 58 m |
#113 11601 227 Street
| Asking Price: | $669,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $446 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,436 sqft |
| Price / SqFt: | $467 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3109456 |
| Distance: | 58 m |
#417 11641 227 Street
| Asking Price: | $629,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $447 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 985 sqft |
| Price / SqFt: | $639 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125661 |
| Distance: | 112 m |
#208 22611 116 Avenue
| Asking Price: | $494,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $512 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,349 sqft |
| Price / SqFt: | $367 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3117584 |
| Distance: | 127 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $498,000 | $498,000 | -5.1% |
| 2025 | $0 | $525,000 | $525,000 | -3.0% |
| 2024 | $0 | $541,000 | $541,000 | +10.0% |
| 2023 | $0 | $492,000 | $492,000 | +19.7% |
| 2022 | $0 | $411,000 | $411,000 | +13.9% |
| 2021 | $0 | $361,000 | $361,000 | -3.8% |
| 2020 | $0 | $375,400 | $375,400 | - |